Opalanie

Domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Lato w pełni i poparzenia słoneczne mogą dotknąć każdego z nas. Wiadomo, że słońce należy dawkować rozważnie, ale nie zawsze o tym pamiętamy. Dlatego warto znać domowe sposoby na poparzenia słoneczne. To doskonała alternatywa dla wszystkich kremów i maści, które mają za zadanie regenerować skórę. Oczywiście krem na poparzenia słoneczne jest bardzo skuteczny, ale nie zawsze mamy go pod ręką. Zastanawiając się co na poparzenia słoneczne jest skuteczne, warto sięgnąć po naturalne sposoby na poparzenia słoneczne. Dobrze jest wiedzieć, że słońce opala przez chmury i także wtedy może powodować oparzenia.

Naturalne sposoby na poparzenia słoneczne

Łagodzenie poparzeń słonecznych przy pomocy domowych sposobów na poparzenia słoneczne to bardzo prosty i niezwykle skuteczny sposób. Sposoby te wykorzystywane były z powodzeniem przez naszych rodziców i dziadków. Kiedy w domu zauważymy, że nasza skóra została poparzona słońcem to bez problemu lodówce lub spiżarni znajdziemy ogórek, maślankę, ziemniaki, które pozwolą szybko i skutecznie złagodzić ból i uczucie pieczenia skóry.

Czego nie robić przy poparzeniu słonecznym?

Należy pamiętać o tym, aby poparzonej skóry nie smarować tłustymi kremami. Krem na poparzenia słoneczne nie może być tłusty. Powinien mieć specjalny skład i konsystencję. Tłusty krem na opalanie nie pozawala na to, aby ciepło, które wytwarza poparzona słońcem skóra wyparowało. Podrażniają skórę, co wpływa na zwiększenie bólu. Także kąpiel w zimnej wodzie lub okłady z lody nie są dobrym pomysłem. Zimno sprawia, że poparzony naskórek ulega zniszczeniu, gdyż jest on niezwykle wrażliwy.

Najlepsze domowe sposoby na poparzenia słoneczne

Nasza spiżarnia i lodówka jest pełna produktów, które z powodzeniem możemy wykorzystać do leczenia poparzenia słonecznego. Zastanawiając się co na poparzenia słoneczne jest skuteczne, warto zastanowić się nad tym, czego używały nasze mamy i babcie. Te sposoby nadal są skuteczne i warto o nich pamiętać. Najlepszymi domowymi sposobami na poparzenia słoneczne są:

Chłodny prysznic na poparzenia słoneczne

Chłodny prysznic przynosi ulgę, gdyż zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych na skórze. Czyli chłodna woda ma działanie przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać o tym, że poparzona skóra może być bardzo rozpalona, więc nie należy stosować lodowatej wody. Może to doprowadzić do szoku termicznego. Dlatego najlepiej, kiedy woda, którą zaczniemy opłukiwać naszą poparzoną skórę nie była zimna lecz letnia. I po kilku minutach można stopniowo obniżać jej temperaturę. Ma być chłodna, ale nie może być zimna. Ulgę odczujemy po dziesięciu lub piętnastu minutach. Chłodny prysznic można stosować tak często, jak będzie to konieczne.

Kefir na poparzenia słoneczne

Kefir na poparzenia słoneczne stosowany jest od zawsze. Zawiera on bardzo dużo witamin oraz białka. Dzięki temu poparzony naskórek może się szybciej zregenerować. Na zaczerwienioną skórę należy nałożyć gazę nasączoną kefirem lub zsiadłym mlekiem. Powinno to przynieść natychmiastową ulgę.

Maślanka na poparzenia słoneczne

Maślanka, podobnie jak kefir zawiera dużą ilość białka i ma w swoim składzie witaminy A, D i E. Regeneruje skórę, która została poparzona słońcem. Można nanieść na skórę wacik lub gazę namoczoną w maślance. Można też nałożyć samą maślankę. Dobre efekty można też użyć stosując jogurt. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby ani maślanka ani jogurt nie zawierały cukru. Cukier może zaostrzyć stan zapalny skóry, a nie jest to korzystne.

Białko jajek na parzenia słoneczne

Jeśli udało ci się przesadzić z opalaniem i masz objawy poparzenia słońcem warto użyć surowego białka kurzego. Zawiera ono cystatynę, która odpowiedzialna jest za hamowanie stanów zapalnych. Zawiera też enzym, który nazywamy lizozymem i ma on działanie bakteriobójcze i antywirusowe. Należy pamiętać, że lizozym nie będzie miał swoich właściwości w przypadku, kiedy w białku znajdzie się choć odrobina żółtka.

Cystatyna oraz lizozym mają właściwości podobne do właściwości antybiotyków. Dzięki temu przyspieszają proces gojenia się ran. W celu wyleczenia poparzenia słonecznego należy posmarować gazę surowym i zimnym kurzym białkiem i przyłożyć ją na poparzony obszar. Po piętnastu minutach należy zdjąć okład. Równie dobrze spisuje się ubite białko. Wtedy pianę można nałożyć bezpośrednio na podrażniony słońcem naskórek.

Miód na poparzenia słoneczne

Wiadomo, że skóry, która została poparzona nie należy smarować żadnymi ciężkimi, ani tym bardziej tłustymi preparatami. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest stosowanie miodu. Ma on doskonałe właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyspieszają gojenie. Te bakteriostatyczne i bakteriobójcze substancje to:

  • inhibina
  • rutyna
  • lizozym,
  • olejek tymolowy,
  • olejek cyneolowy.

Aby doświadczyć leczniczego działania miodu na poparzenia, wystarczy nałożyć na poparzoną skórę okład z gazy pokrytej miodem. Ulga będzie natychmiastowa.

Puree ziemniaczane na poparzenia słoneczne

Należy pamiętać, że nie mają to być gotowane ziemniaki. Lecznicze właściwości na poparzenia wykazują tylko surowe ziemniaki. Sok z surowych ziemniaków ma w swoim składzie substancje, których działanie jest podobne do działania atropiny, dzięki czemu sok z ziemniaka łagodzi ból i przeciwdziała powstawaniu pęcherzy. Krochmal zawarty w ziemniakach chroni skórę przed podrażnieniami. Dlatego zamiast ziemniaków można też użyć mąki ziemniaczanej zmieszanej z wodą.

Aby złagodzić poparzenia słoneczne można użyć też obierków ziemniaków, plasterków surowych ziemniaków, albo zmielonych lub startych surowych ziemniaków. Papkę lub ziemniaki kładziemy na poparzona skórę i przykrywamy gazą lub owijamy bandażem. Taki okład zdejmujemy po trzydziestu minutach.

Ogórek na poparzenia słoneczne

Surowy, zielony ogórek doskonale nawilża i ujędrnia skórę. Świetnie sprawdza się także w przypadku poparzenia słonecznego. Poparzenie słoneczne twarzy może być leczone przy użyciu ogórka. Pokrojonego w plasterki ogórka należy położyć na poparzonej skórze i zostawić na pół godziny. Sok ze świeżego ogórka doskonale nadaje się do leczenia poparzonej skóry twarzy.

Ocet na poparzenia słoneczne

Może wydawać się to dziwne, ale na poparzenia słoneczne można z powodzeniem stosować ocet. Ocet, to nic innego jak roztwór kwasu octowego. Działa on jak niesteroidowe lekarstwa przeciwzapalne. Ulgę poparzonej skórze przyniesie okład z gazy nasączonej kilkoma łyżkami octu. Taki okład powinien na skórze pozostawać przynajmniej przez kwadrans.

Mąka owsiana na poparzenia słoneczne

Także kąpiel z mąki owsianej to doskonały, domowy sposób na oparzenia słoneczne. Zawiera ona beta-glukan. Jest to związek chemiczny, który odpowiada za poprawienie funkcji ochronnych skóry i zapobiega utracie wody z głębokich warstw skóry. Aby złagodzić poparzenia słoneczne, do wanny wody należy wsypać kilka łyżek mąki i wziąć w tym kąpiel. Należy pamiętać, aby woda w wannie była letnia.

Sok z aloesu na poparzenia słoneczne

Sok z aloesu to doskonały sposób na regenerację skóry po poparzeniu słonecznym. Zawiera on enzymy, które przyspieszają regeneracją naskórka. Zawierają też saponiny, które mają właściwości ściągające oraz aloektynę, która odpowiada za działanie przeciwzapalne. Na dodatek aloes aktywizuje komórki tkanki łączną, które odpowiadają za to, że skóra się goi.  W celu złagodzenia poparzeń słonecznych należy gazę nasączyć schłodzonym sokiem z aloesu i ułożyć na poparzonym miejscu na kwadrans.

Mięta pieprzowa na poparzenia słoneczne

Nie każdy wie, ale mięta pieprzowa działa bardzo skutecznie na poparzenia słoneczne. Olejek z mięty pieprzowej ma w swoim składzie trzydzieści różnych substancji. Jest w nim:

  • mentol,
  • tymol,
  • limon,
  • menton,
  • garbniki,
  • flawonoidy.

To wszystko sprawia, że olejek z mięty pieprzowej ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się poparzonej skóry. Wystarczy wymieszać dwie krople olejku w połowie szklanki letniej wody i w tym roztworze namoczyć gazę, którą później przykładamy do poparzonej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *