Porady

Do czego służą inhalatory i jak wybrać najlepszy?

O inhalatorach w ostatnich latach słyszy się naprawdę dużo. Nic dziwnego, że w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli urządzeń. Do czego właściwie służą inhalatory i jak wybrać najlepszy model?

Inhalator – co to za urządzenie?

Inhalator jest urządzeniem, które przypomina niewielkich gabarytów kompresor, który wykorzystuje powietrze, aby tłoczyć lek bezpośrednio do dróg oddechowych. Lek w płynnej postaci znajduje się w specjalnym dozowniku, połączonym z maseczką. Dzięki sprężonemu powietrzu powstaje mgiełka, która wraz z lekiem wdychana jest przez pacjenta. Dużą zaletą jest fakt, że w mgiełce znajdują się cząstki  z lekiem o różnym rozmiarze, dzięki czemu trafiają one nie tylko do nosa lub gardła, ale też tchawicy, krtani oraz płuc. Sposób podania – bezpośrednio do dróg oddechowych – jest dużą zaletą, szczególnie, że zwiększa skuteczność leczenia.

W jakich sytuacjach stosuje się inhalacje?

Szerokie możliwości terapeutyczne to kolejna z zalet inhalacji. Odpowiednio dobrane leki, a czasem nawet ogólnie dostępna sól fizjologiczna mogą znacząco pomóc w powrocie do zdrowia. Inhalacje wykonać można również u osób zdrowych, aby oczyścić układ oddechowy, gdy zapylenie powietrza i stężenie niekorzystnych dla zdrowia cząsteczek jest wysokie.

Działanie inhalacji jest bardzo szerokie, u osób zmagających się z katarem pomogą nawilżyć błony śluzowe oraz skutecznie pomogą udrożnić nos. To doskonały sposób na walkę z katarem, ponieważ nebulizacja pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej będzie ja “odkaszlnąć” i usunąć z dróg oddechowych. Świetnie sprawdzą się również dla osób z chorobami zatok. Idealne także w chorobach krtani, oskrzeli i płuc, w tym także w chorobach przewlekłych.

Jak wybrać dobry inhalator?

Szukając odpowiedniego modelu dla siebie i swoich bliskich warto wybrać sprawdzony model, aby mieć pewność, że posłuży przez długi czas. Doskonałym rozwiązaniem są inhalatory marek, takich jak: Braun, Flaem, Medel, Revlon czy Honeywell, jak też marki Vitammy.

W sprzedaży dostępne są różne modele inhalatorów, które podzielić można na trzy kategorie. Są to inhalatory membranowo-siateczkowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wariant oraz zastosowanie, ponieważ producenci przygotowują różne modele dla dzieci i dorosłych, aby jak najkorzystniej wpływały one na zdrowie użytkownika.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *