Choroby i dolegliwości

Domowe sposoby na zatwardzenie

Najlepszym sposobem na zatwardzenie jest odpowiednia dieta. Ma ona za zadanie nie dopuścić do pojawienia się zatwardzeń. Odpowiednia dieta bogata jest w błonnik, który sprawia, że zatwardzenia się nie pojawiają. Nie zawsze można stosować odpowiednią dietą i dlatego zatwardzenia mogą spotkać każdego. Jeśli zatwardzenie pojawia się sporadycznie, wtedy można sięgnąć po domowe sposoby na zatwardzenie. Domowe sposoby na zaparcia są bardzo skuteczne i najczęściej można stosować je bez obaw. Podobnie jak niektóre domowe środki przeczyszczające. Są one bezpieczne, gdyż ich pochodzenie w dużej mierze jest naturalne.

Sposoby na zatwardzenie

Niektóre osoby cierpiące na zatwardzenia są na tyle niecierpliwe, że sięgają po gotowe preparaty przeczyszczające. Jest to o tyle niebezpieczne, że przy długotrwałym stosowaniu organizm może się do nich przyzwyczaić, co może prowadzić do zatracenia przez niego zdolności do samodzielnego wypróżniania się. Gotowe preparaty przeczyszczające bardzo często zawierają także substancje syntetyczne, które w określonych przypadkach, mogą niekorzystnie działać na przewód pokarmowy. Oczywiście można takie preparaty stosować od czasu do czasu i nie stanie się nic złego, jednak trzeba pamiętać o tym, że regularne ich stosowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem i może prowadzić do zaburzeń. Dlatego lepiej zdecydować się na domowe sposoby na zatwardzenie. Które są skuteczne i bezpieczne.

Najlepsze domowe środki przeczyszczające

śliwkiW każdym domu można znaleźć wiele produktów spożywczych, które mogą nam pomóc w walce z zatwardzeniami. Zastanawiając się nad tym, co na zatwardzenie będzie najlepsze, najlepiej sięgać po naturalne sposoby. Do najlepszych domowych środków przeczyszczających można zaliczyć:

  • Śliwki. Zawierają one bardzo dużo witamin, błonnika, żelaza i przeciwutleniaczy. Mają udokumentowanie działanie przeczyszczające. Doskonale sprawdzają się zarówno świeże owoce jak i kompot z suszonych owoców. Śliwki na zatwardzenie działają doskonale i ich działanie nie jest gwałtowne, ale szybkie. W niektórych przypadkach już w godzinie po wypiciu kompotu z suszonych śliwek, można pozbyć się zaparć. Można powiedzieć, że śliwki do najlepsze domowe środki przeczyszczające. Także inne suszone owoce są doskonałe w walce z zaparciami. Rodzynki, daktyle, figi doraźnie pomagają w walce z zaparciami.
  • bananyBanany. Nie każdy wie, że także banany świetnie wpływają na regulację trawienia. Zawierają dużo błonnika i dzięki temu nie tylko ułatwiają wypróżnianie, ale także łagodzą zaparcia. Można spożywać je profilaktycznie, jako jedną porcję owoców dziennie.
  • Kiwi. Należy wiedzieć, że owoce kiwi poprawiają pracę jelit i stosowane przez dłuższy czas usuwają zaparcia. Aby były skuteczne należy na czczo zjadać dwa owoce kiwi przez przynajmniej tydzień.
  • Ocet jabłkowy. Podobnie jak owoce kiwi powinien być spożywany na czczo. Trzy łyżki octu jabłkowego należy wlać do szklanki wody i wypić na czczo. Po pewnym czasie zaparcia przestaną być uciążliwe.

Odpowiednia dieta na zaparcia

Doraźne zwalczanie zaparć, nie zawsze jest możliwe. Kiedy zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas, najlepiej jest działać kompleksowo. W tym celu najlepiej jest zmienić dietę i wprowadzić do niej produkty, które wspomogą układ pokarmowy. Oprócz bananów, kiwi i octu jabłkowego w diecie zapobiegającej zaparciom powinny się znaleźć:

  • Produkty pełnoziarniste – są one bogate w błonnik i dzięki temu zwalczają zaparcia w zdrowy i naturalny sposób. Na dodatek stanowią one doskonałe uzupełnienie diety i zdrowe źródło węglowodanów.
  • Rośliny strączkowe – są one także bogate w błonnik i wprowadzone do jadłospisu doskonale zapobiegają zaparciom. Osoby z zapaleniem jelita grubego powinny przed wzbogaceniem swojej diety o rośliny strączkowe skonsultować się z lekarzem. Gdyż mogą mieć one zły wpływ na pracę jelit. Ale osoby zdrowe, mogą bez przeszkód wprowadzić je do swojej diety.
  • Ostre przyprawy – Nie należy z nimi przesadzać, ale w niewielkich ilościach mogą mieć zbawienny wpływ na układ trawienny. Wpływają na zwiększanie produkcji enzymów i soków trawiennych, dzięki czemu pomagają w walce z zaparciami.

Walcząc z zaparciami, czy to doraźnie, czy układając odpowiednią dietę, należy pamiętać o tym, aby spożywać duże ilości wody. Spożywając wodę wpływamy na to, że nasz stolec ulega zmiękczeniu. Dzięki temu łatwiej jest go wydalić. Poprawia się także praca jelit i zaparcia mogą się już nie pojawiać. Woda na zaparcia jest najlepszym sposobem. Więc jeśli zauważycie, że zaparcia pojawiają się systematycznie, to przyjrzyjcie się temu ile wody dziennie wypijacie. Jeśli jest to mniej niż 1,5 litra dziennie, to może być to przyczyną ich pojawiania się. Może się okazać, że aby skutecznie walczyć z zaparciami wystarczy tylko pić więcej wody.

6 myśli na temat “Domowe sposoby na zatwardzenie

  • Mnie nie pomagają 🙁 kefir też nie. Przekonałam się więc do czopków ale nie tych glicerynowych tylko stosuje te dla kobiet w ciąży. Szybko pomagają

    Odpowiedz
    • A mozesz zdradzic co to za czopki bo ja juz nie wytrzymuje, nic mi nie pomaga.

      Odpowiedz
    • Eva/qu ? Ja takie stosowałam. Faktycznie szybkie w działaniu.

      Odpowiedz
  • Najlepiej to w diecie mieć dużo błonnika i mniej tłuszczów zwierzęcych. W apteczce się też czopki przydają, a w wc ponoć stołek żeby sobie pod nogi podstawiać podczas korzystania z toalety. Tak mi lekarz powiedział, że pozycja też jest ważna!

    Odpowiedz
  • jak to czopki? moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie, przynajmniej ja sobie go nie moge wyobrazić. natomiast pomysł z tymi kapsułkami sprawdza się u mnie bardzo dobrze. wystarczy połknąć tabletkę i jelita działają jak należy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *