Jakie słodycze są zdrowe? Fajne pomysły
Każda, zdrowa osoba może spożywać słodycze, jeśli zachowuje umiar. Stosowanie dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedniej aktywności fizycznej pozwala utrzymać zdrowie i smukłą sylwetkę, bez wyrzekania się słodkości. Są jednak choroby, przy których spożywanie niektórych potraw nie jest wskazane…
Co to jest gluten?
Gluten jest rodzajem białka wchodzącego w skład mąki, dzięki któremu wyrabiane z niej produkty spożywcze uzyskują odpowiednią konsystencję i smak. Występuje w większości produktów żywnościowych wytworzonych przy współudziale pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia. Znajduje się przede wszystkim w pieczywie, makaronach, ciastach i ciasteczkach, kaszach (z wyjątkiem gryczanej, kukurydzianej, jaglanej), wędlinach, słodyczach, czekoladzie itd.
Problem z glutenem?
Wiele osób boryka się z nietolerancją glutenu (celiakia, alergia na gluten, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten). W takim przypadku obowiązuje je ścisła dieta, oparta na produktach, które nie zawierają tego białka (np. ryż, kukurydza, gryka, fasola, ziemniaki, warzywa, owoce, mięso, mleko, jajka) oraz żywności, z której został on usunięty, poprzez odpowiednie procesy technologiczne. Takie wyrzeczenia są szczególnie przykre dla dzieci, którym trudno jest obyć się bez słodyczy. Okazuje się jednak, że można ten problem obejść. Jak?
Co kryje się pod nazwą „zdrowe słodycze”?
Zdrowe słodycze to takie, które nie zawierają glutenu. Można je spotkać w sklepach ze zdrową żywnością i coraz częściej na wydzielonych półkach w marketach, a nawet zwykłych sklepach. Asortyment jest dosyć szeroki: czekolady, batoniki, praliny, ciastka, gotowe desery w proszku itp. Ponieważ produkty te nie należą jednak do produktów tanich, lepiej przygotować je własnoręcznie w domu. Mamy wówczas całkowitą pewność, że są wolne od glutenu, a ponadto możemy stworzyć takie, które będą zgodne z własnymi upodobaniami smakowymi. Ciekawe przepisy znaleźć można w poradniku: „Słodycze bez glutenu”.
Smaczny przepis na trufle a la snickersy – warto wypróbować
Składniki:
- 100 g orzeszków ziemnych (niesolonych),
- 40 g masła orzechowego (2 łyżki),
- 10 g kakao (1 łyżka) uwaga – wybierając odpowiednie kakao, należy zwrócić uwagę na znak przekreślonego kłosa na opakowaniu,
- 50 g cukru (1/4 szklanki),
- 80 g wody (1/3 szklanki),
- szczypta soli.
Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki rozdrobnić w blenderze, stopniowo dolewając wody. Po uzyskaniu jednolitej masy uformować małe kulki (ok. 15 – 20 sztuk) i wstawić do lodówki na ok. 30 minut.
Opracowano już wiele ciekawych przepisów na zdrowe słodycze. Najciekawsze zobacz tu.
Wady i zalety zdrowych słodyczy
Niepodważalną zaletą tego typu produktów żywnościowych jest możliwość ich spożywania przez osoby uczulone na gluten, z nietolerancją tego składnika oraz cierpiące na celiakię, bez obawy o negatywne skutki dla zdrowia. Zdrowe słodycze są łatwo dostępne w wielu sklepach, a asortyment jest naprawdę duży. Sporządzane własnoręcznie w domu są świeże i tańsze, pozwalają na pełną kontrolę użytych składników i dostosowanie do własnych upodobań smakowych. Wspólne przygotowywanie ich z dzieckiem stanowi dla niego źródło radości, podnosi jego świadomość i uczy odpowiedzialności za własne zdrowie. Bezglutenowe słodycze nie są jednak pozbawione pewnych wad: ich ceny w sklepach są stosunkowo wysokie, natomiast samodzielne ich przygotowanie wymaga trochę czasu i pracy. Poza tym, słodycze te zawierają cukier, który spożywany w nadmiarze, może przyczynić się do otyłości i innych problemów ze zdrowiem. Nie da się go całkowicie wyeliminować, można go tylko zastąpić miodem lub słodkimi owocami.
Słodycze bezglutenowe – dlaczego warto je jeść?
Ogólnie wiadomo, że słodycze stanowią bogate źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawarty w nich cukier dostarcza organizmowi niezbędnej energii oraz podnosi poziom hormonu szczęścia (serotoniny). Nie każdy wie, że glukoza wchodząca w skład cukru jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu i mięśni. Jej niedobór wywołuje senność i rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Słodycze bezglutenowe zawierają zdrowe, naturalne składniki, np. mąkę pełnoziarnistą, jogurt, owoce, mleko, olej rzepakowy itp., dzięki czemu mogą stanowić wspaniałą przekąskę między posiłkami lub oryginalny, smaczny deser.
Nierzadko słodycze sporządzone z produktów pozbawionych glutenu są tak pyszne, że trudno jest się nim oprzeć, nawet osobom zupełnie zdrowym.