TwarzUroda

Jak dbać o skórę zimą? Poradnik dla każdego typu cery

W okresie zimowym nasza skóra wymaga większej troski. Ujemne temperatury mogą powodować uczucie dużego dyskomfortu, takiego jak uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie, a nawet podrażnienie. Skóra często łuszczy się, a dodatkowo nawet u osób które nie mają cery naczynkowej mogą wystąpić mało estetyczne popękane naczynka. Dlaczego nasza skóra tak źle reaguje na ujemne temperatury? W jaki sposób powinniśmy pielęgnować skórę zimą?

W jaki sposób zimno wpływa na naszą skórę?

Negatywny wpływ zimna na naszą skórę związany jest z kilkoma procesami. Pierwszym czynnikiem jest zmniejszona praca gruczołów łojowych w niskich temperaturach. Skutkuje to zmniejszeniem grubości naturalnego płaszcza lipidowego obecnego na naszej skórze, który stanowi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a ponadto wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Mniejsza warstwa płaszcza lipidowego wpływa również na zwiększoną ilość parującej wody z warstw skóry. Skóra w chłodne dni potrafi stracić dwa razy tyle wody, co w ciepły letni dzień. Dodatkowo w okresie zimowym przebywamy więcej czasu w pomieszczeniach ogrzewanych, w których panuje bardzo mała wilgotność. W konsekwencji nasza skóra staje się odwodniona i przesuszona. Skóra pozbawiona naturalnej ochrony jest także bardziej podatna na podrażnienia, alergie lub wystąpienie teleangiektazji.

Jak pielęgnować cerę zimą?

Aby dobrze zrozumieć zasadność stosowania poszczególnych kosmetyków zimą, należy zrozumieć jakie procesy zachodzą z cząsteczkami wody pod wpływem niskich temperatur. Woda w ujemnych temperaturach zamarza, przechodząc w stały stan skupienia. Kremy nawilżające charakteryzują się dużą zawartością wody w składzie oraz obecnością składników higroskopijnych. Z tego powodu kremy nawilżające powinniśmy w okresie zimowym stosować wyłącznie na noc, kiedy nasza skóra nie będzie narażona na niskie temperatury. Na dzień warto jest wyposażyć się w krem o bardzo tłustej formule. Taki preparat utworzy na naszej skórze film okluzyjny, który w pewnym stopniu zastąpi naturalny płaszcz lipidowy. Nie należy również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej w okresie zimowym, boweim skórę powinniśmy chronić przed promieniowaniem UV całym rokiem. Co jeszcze powinien zawierać krem na zimę? Dobrze jeżeli wśród składników znajdziemy substancje o działaniu łagodzącym np. d-panthenol, ceramidy, witaminę A oraz witaminę E. Krem należy zaaplikować co najmniej 15 minut przed wyjściem z domu.

Jaki krem wybrać dla cery tłustej?

Osoby posiadające cerę tłustą często stronią od stonowania kremów o tłustej formule. Jest to błąd, ponieważ odpowiednio dobrany kosmetyk nie obciąży skóry i nie spowoduje zatkania ujścia gruczołów łojowych, a stworzy na skórze ochronny płaszcz lipidowy. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyku. Nie powinno być w nim substancji komedogennych, czyli takich, które mają wysoki potencjał blokowania ujść gruczołów łojowych, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Do substancji tych należą: parafina, wazelina, silikony, lanolina, olej kokosowy, masło kakaowe, a także olej arganowy lub olej z avocado. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dobrać odpowiedniego kremu to możemy oprzeć dzienną pielęgnację na czystym oleju roślinnym. Do olejów suchych oraz niekomedogennych zaliczyć możemy olej z pestek malin, olej z ogórecznika lekarskiego, olej z wiesiołka lub olej z czarnuszki. Taki olej może z powodzeniem zastąpić krem.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *