Porady

Gojenie się dziąsła po usunięciu zęba

Stało się. To było konieczne i dentysta postanowił dokonać ekstrakcji zęba. I pewnie zastanawiamy się, jak długo potrwa gojenie się dziąsła po usunięciu zęba? Zapewne lekarz powiedział jak długo będzie to trwało, zalecił też określony sposób pielęgnacji dziąsła, powiedział jak wygląda gojenie po ekstrakcji. Ale oczywiście, kto by to pamiętał? Zwłaszcza, że znieczulenie tak dobrze działało. Warto więc poznać, przypomnieć sobie, podstawowe zasady ułatwiające gojenie zębodołu po ekstrakcji.

Jak długo boli dziąsło po wyrwaniu zęba?

To pytanie jest bardzo ważne i wie to każdy, kto doświadczył ekstrakcji zęba. Jeśli zostało podane dobre znieczulenie, to w pierwszych chwilach po wyrwaniu zęba, nie występują wielkie dolegliwości bólowe. Ból najczęściej pojawia się w momencie, kiedy znieczulenie ustąpi. Znieczulenie schodzi po 3 – 4 godzinach i po tym czasie dolegliwości bólowe znacznie się nasilają. Pojawia się mocny ból, który z czasem maleje. Powinien on ustąpić do 4 dni. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż wspomniane 4 dni, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Wiele, bowiem zależy od tego, jak przebiegła zabieg. Jak szybko regeneruje się nasz organizm. Czy nie doszło do uszkodzenia np. nerwu trójdzielnego, co może prowadzić do wydłużenia dolegliwości bólowych.

WAŻNE! Nie można podać dokładnych i uniwersalnych ram, w których trwać będzie ból dziąsła po wyrwaniu zęba, gdyż wszystko zależy od tego, który ząb został wyrwany, jakie miał korzenie, jak został przeprowadzony zabieg. Więc wszystkie informacje tutaj zawarte, są tylko informacjami poglądowymi. O szczegóły warto zapytać lekarza, który przeprowadził zabieg.

Gojenie się dziąsła po usunięciu zęba – ile może trwać?

Jeśli chodzi o proces gojenia się dziąsła po usunięciu zęba to może on przebiegać w różny sposób. Ciężko jest podać dokładny okres, w którym dziąsło się zagoi. Można jednak z powodzeniem założyć, że jeśli zabieg przeprowadzał prawdziwy profesjonalista, to rana wstępnie powinna zabliźnić się w ciągu tygodnia. Przy czym będzie to raczej końcówka tygodnia, a nie jego początek. Natomiast całkowite wygojenie się dziąsła po ekstrakcji zęba, może zająć nawet do pół roku. Po tym to czasie dziąsło będzie miało swój docelowy kształt.

Gojenie się dziąsła będzie przebiegało lepiej, jeśli będziemy dbali o ranę. W celu skrócenia czasu gojenia, warto przestrzegać zaleceń lekarza wykonującego ekstrakcji. Należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, unikać jej nadkażenia bakteryjnego. Gojenie po ekstrakcji przebiega szybciej także w przypadku, kiedy gojenie się ran jest szybsze. Czyli im jesteśmy młodsi, tym proces gojenia jest szybszy. W im lepszym stanie jest nasz organizm, tym gojenie zębodołu po ekstrakcji przebiega sprawniej i trwa krócej.

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła?

Jeśli chodzi o sposoby na przyspieszenie gojenia się dziąsła po ekstrakcji, warto zwrócić uwagę na ziołowe preparaty. Płukanka z rumianku, mniszka lekarskiego lub szałwii działa odkażająco i może przyspieszyć gojenie. Czasem może być niezbędne zastosowanie antybiotyków. UWAGA! Antybiotyki stosujemy tylko po kontakcie z lekarzem stomatologiem. Warto też zadbać o kondycję organizmu i stosować suplementy diety zawierające witaminy A, E, C.

Czego nie robić, aby nie opóźniać gojenia się dziąsła po usunięciu zęba?

W tym przypadku odpowiedź jest bardzo prosta. Aby nie opóźniać procesu gojenia dziąsła po ekstrakcji zęba należy ograniczyć wszelką działalność, która może podrażnić dziąsło. Tak. Najlepiej jest nie drażnić dziąsła, wtedy proces gojenia będzie przebiegał szybciej. Oto kilka rzeczy, których należy unikać:

  • Płukanie ust zaraz po zabiegu, nawet przez dobę. Jeśli będziemy płukać usta zaraz po zabiegu, możemy wypłukać skrzep. Rana się otworzy i proces gojenia będzie musiał zacząć się od początku.
  • Gorące napoje oraz potrawy. Należy je odstawić gdyż wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co może przyczynić się do nasilenia krwawienia. Warto spożywać letnie potrawy i napoje. Przynajmniej przez kilka dni.
  • Papierosy i alkohol. Zalecane jest odstawienie papierosów i alkoholu na przynajmniej 24 godziny po zabiegu. Ideałem byłoby zrezygnowanie z alkoholu przez kolejne 3 dni. Z papierosów również. Nikotyna obkurcza naczynia krwionośne, przez to tkanki są niedotlenione. Spowalnia to gojenie się ran. Alkohol może wchodzić w reakcje ze środkami bólowymi lub antybiotykami, które stosujemy po zabiegu.
  • Używania słomek do napojów. Wydawałoby się, że po wyrwaniu zęba, w celu spożywania płynów należy sięgnąć po słomkę. Tak nie jest. Pijąc napoje przez słomkę, wytwarzane jest ciśnienie, które może uszkodzić skrzep. Co prowadzi do wydłużenia procesu gojenia się dziąsła.
  • Zaniedbania dbania o higienę jamy ustnej. Co prawda przez 12 godzin po zabiegu nie należy myć zębów, ale po tym czasie jest to jak najbardziej wskazane. Myjąc zęby powinniśmy robić to delikatnie i omijać szczoteczką miejsce w dziąśle, z którego wyrwany został ząb. Dzięki temu nie naruszymy skrzypu. Płukać usta należy bardzo delikatnie, z wyczuciem.

Jak widać gojenie się dziąsła po usunięciu zęba można przyspieszyć. Najważniejsze jest odpowiednie dbanie o stan skrzepu i nie narażanie go na uszkodzenie. Dzięki temu proces gojenia będzie przebiegał szybciej i sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *