Uroda

Szczoteczka soniczna a elektryczna: podpowiadamy, czym się różnią i którą warto wybrać

Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Choć zdecydowana większość z nas sięga w tym celu po tradycyjną szczoteczkę manualną, to jednak coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne. Warto poznać najważniejsze cechy tych urządzeń.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są podobieństwa między szczoteczką soniczną a szczoteczką elektryczną,
  • czym różnią się oba urządzenia,
  • jak prezentuje się cenowe porównanie szczoteczek elektrycznych i sonicznych.

Codzienna higiena stomatologiczna to podstawa profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Szczotkowanie zębów pozwala na usunięcie resztek pokarmowych i osadu nazębnego, zahamowanie namnażania się bakterii powodujących próchnicę, remineralizację szkliwa, a także usunięcie powierzchownych przebarwień między zębami i na ich pozostałych powierzchniach.

Najczęściej wybierane do codziennej higieny jamy ustnej są cały czas szczoteczki manualne. Coraz większą popularnością cieszą się jednak szczoteczki elektryczne oraz soniczne.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – podobieństwa

Najważniejsza cecha łącząca szczoteczki soniczne i elektryczne to fakt, że tak naprawdę obie są… szczoteczkami elektrycznymi, a dokładniej – szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektrycznej. Obie są napędzane przy użyciu prądu, czyli ładowanych akumulatorem lub wymiennych baterii.

Kolejna cecha wspólna szczoteczek sonicznych i elektrycznych to zdecydowanie wyższa skuteczność działania od szczoteczek manualnych. Ponieważ są napędzane prądem, ich główki są w stanie wykonywać o wiele większą liczbę ruchów niż szczoteczki manualne poruszane ludzką ręką. Wpływa to na efektywność usuwania resztek pokarmowych i osadów nazębnych, a co za tym idzie – na stopień ochrony przed próchnicą.

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne bardzo często są wyposażone w różne tryby działania (np. standardowy, dla zębów wrażliwych, dla osób z chorobami dziąseł), timery odmierzające czas szczotkowania oraz czujniki nacisku. Są to przydatne funkcje, które pozwalają uprościć i jeszcze bardziej podnieść skuteczność szczotkowania.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice

Jeśli chodzi o różnice między szczoteczką soniczną a szczoteczką elektryczną, to podstawową jest sposób działania. Nieco upraszczając sprawę: szczoteczki elektryczne wyposażone są w niewielki silniczek, który napędza jej główkę. Wykonuje ona automatyczne, bardzo szybkie ruchy pulsacyjno-rotacyjne, co ułatwia czyszczenie zębów, usuwanie z nich osadów oraz płytki nazębnej. Główka szczoteczki elektrycznej najczęściej jest okrągła.

Szczoteczki soniczne wykonują – w zależności od modelu – od 16 do 62 tys. ruchów na minutę i wytwarzają fale dźwiękowe, które w połączeniu z drobinkami wody oraz pasty do zębów rozbijają osady i płytkę nazębną, docierając do nawet najgłębiej położonych zakamarków jamy ustnej. Szczoteczki soniczne wykonują ruchy wymiatające (bezpieczniejsze np. dla osób z problemami z dziąsłami lub nadwrażliwością zębów), a jest to możliwe dzięki temu, że ich główki są zazwyczaj podłużne, takie jak w przypadku szczoteczek manualnych.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – porównanie cenowe

Na koniec jeszcze jedna ważna dla pacjentów kwestia, czyli cena. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne są sporo droższe od szczoteczek manualnych, które można kupić już za kilka złotych. Ich ceny różnią się jednak w zależności od marki, designu oraz zastosowanych w szczoteczce funkcji dodatkowych. Najprostsze szczoteczki elektryczne można kupić już za 70-80 zł, cena szczoteczek sonicznych rozpoczyna się od około 150 zł. Do tego trzeba doliczyć późniejsze koszty zakupu wymiennych końcówek – należy je wymieniać co 2-3 miesiące, czyli tak często, jak szczoteczkę manualną.

Podsumowując – zarówno szczoteczka soniczna, jak i elektryczna pozwalają oczyścić zęby (w tym przebarwienia między zębami) skuteczniej niż zwykła szczoteczka manualna. Szczoteczka elektryczna jest sporo tańsza od sonicznej, ale ta druga jest z kolei delikatniejsza dla dziąseł. Wybór zależy więc zarówno od zasobności portfela, jak i indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *