Czarny bez właściwości i działanie. Sok z czarnego bzu z sokownika – przepis
Czarny bez jest doskonale znany ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Jest to krzew, który rośnie szybko a z jego właściwości leczniczych można korzystać przez cały rok. Na dodatek te lecznicze właściwości znane są od wieków, jest stosowany niemal od zawsze. Nie tylko nasi rodzice, czy nawet dziadkowe, stosowali czarny bez (czy też sok z czarnego bzu), ale także ich rodzice i rodzice ich rodziców. Czarny bez jest rośliną leczniczą, ale także ma zastosowanie w kosmetyce oraz kuchni. To właśnie swojej wszechstronności zawdzięcza taką popularność. Wykorzystywane są kwiaty i owoce czarnego bzu.
Jakie właściwości lecznicze mają kwiaty czarnego bzu?
Jeśli chodzi o kwiaty czarnego bzu to najlepiej zbierać je w maju i czerwcu. Wtedy nie wszystkie kwiaty są jeszcze rozwinięte. Należy unikać zbierania kwiatów, przekwitłych i przesuszonych. Najlepiej zbierać je w słoneczny dzień. Zebrane kwiaty suszy się, ale nie wolno robić tego na słońcu. Jeśli kwiaty czarnego bzu wysuszymy na słońcu, wtedy stracą one wszystkie swoje właściwości lecznicze. Jeśli jednak zostaną odpowiednio zebrane i wysuszone, to wtedy można je z powodzeniem używać do leczenia rożnych schorzeń. Kwiaty czarnego bzu mają działanie:
- Przeciwgorączkowe i napotne. Dlatego wszelkie preparaty je zawierające doskonale nadają się do zwalczania przeziębień, zbijania temperatury. Napary z kwiatów używane są w przypadku gorączki i przeziębienia.
- Moczopędne, czyli sprawdzają się m.in. podczas leczenia kamicy nerkowej. Ważna uwaga. Należy wiedzieć, że czarny bez nie rozpuszcza kamieni nerkowych. Ma działa moczopędne i znieczulające, więc może ułatwiać ich wydalanie.
- Przeciwzapalne. Dlatego stosuje się je do płukania bolącego gardła podczas przeziębienia. Preparaty zawierające czarny bez doskonale nadają się też do leczenia zapalenia spojówek. Stosowanie okładów, w przypadku zapalenia spojówek, przynosi ulgę i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.
- Przeciwbólowe, zwłaszcza do zmniejszania bólów menstruacyjnych.
Jakie właściwości lecznicze mają owoce czarnego bzu?
W przypadku owoców czarnego bzu czas ich zbiorów przypada na późne lato, czyli sierpień i wrzesień. Owoce zbiera się dopiero wtedy, kiedy całe kiście (baldachy) są dojrzałe. Powinny być czarnofioletowe i błyszczące. Nie zbieramy owoców zielonych i niedojrzałych. Z owoców można robić wszelkiego rodzaju soki, przetwory, można je suszyć. Po ususzeniu należy usunąć szypułki. Owoce czarnego bzu mają działanie:
- Antywirusowe, dlatego czarny bez wykorzystywany jest do leczenia chorób pochodzenia wirusowego.
- Antybakteryjne, zwłaszcza w przypadku bakterii Helicobacter pylori. Hamuje ich rozwój i zwiększa wrażliwość bakterii na antybiotyk stosowany w leczeniu, czyli na klarytromycynę.
- Wzmacniające. Zawierają bowiem wiele witamin, mają dużą zawartość witaminy C. Zawierają też sole mineralne, pektyny i garbniki. W formie soku są używane w leczeniu grypy oraz wszelkiego rodzaju przeziębień.
- Przeciwbólowe. Doskonale sprawdzają się w leczeniu migren czy nerwobólów. Są używane do przemywania jamy ustnej po zabiegach stomatologicznych takich jak np. ekstrakcja zęba. Sprawdzają się też w leczeniu rwy kulszowej.
- Odtruwające i doskonale sprawdzają się w leczeniu zaburzeń przemiany materii. Oczyszczają krew i odtruwają organizm.
- Antyoksydacyjne, czyli doskonale sprawdzają się w procesie usuwania wolnych rodników.
- Są używane w leczeniu schorzeń reumatycznych a także neurologicznych.
Należy wiedzieć, że oprócz kwiatów i owoców, lecznicze działanie ma także kora z gałązek czarnego bzu. Działa moczopędnie i działanie jest silniejsze niż w przypadku kwiatów lub owoców. W medycynie używa się także liści czarnego bzu. Liście bowiem wykazują działanie antydepresyjne.
Czy czarny bez jest trujący?
Czarny bez może być szkodliwy dla zdrowia. Zwłaszcza spożywanie niedojrzałych owoców czarnego bzu jest niezwykle szkodliwe. Owoce takie bowiem zawierają duże ilości sambunigryny oraz prunazyny. Te dwa związki są bardzo toksyczne i silnie drażnią przewód pokarmowy. Mogą wywoływać obfite biegunki, a także uczucie słabości czy wymioty. Dlatego najlepiej spożywać przetworzone owoce czarnego bzu. Gotowanie i suszenie usuwa te toksyczne związki.
Preparaty z czarnego bzu
Preparaty z czarnego bzu są bardzo skuteczne. Naturalnie wzmacniają organizm i doskonale wpływają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Można stosować syropy, soki, napary, herbatki z czarnego bzu. Preparaty można kupować w sklepach, aptekach, ale równie dobrze, można przygotować je w domu. Sok z czarnego bzu, można przygotować w bardzo prosty sposób
Przepis na sok z czarnego bzu z sokownika
Z racji tego, że obróbka termiczna sprawia, iż czarny bez traci szkodliwe związki, jest ona najlepszym sposobem na przygotowanie owoców czarnego bzu do spożycia. Sok z czarnego bzu z sokownika to świetna sprawa nie tylko na sezon przeziębień. Może być stosowany przez cały rok, jako dodatek do np. deserów, czy w celu wzmocnienia organizmu. W celu przygotowaniu takiego soku potrzebne będą:
- sokownik parowy,
- słoiki lub butelki szklane,
- 6 kg owoców czarnego bzu,
- 3 litry wody,
- 1,5 kg cukru.
Sposób przygotowania soku z czarnego bzu w parowniku:
Owoce myjemy, w miarę możliwości pozbawiamy ich ogonków. Do sokownika wlewamy na spód wodę. W sicie sokownika umieszczamy owoce. Całość stawiamy na gazie, płycie elektrycznej itd. I parujemy. Parowanie owoców czarnego bzu w sokowniku może trwać od 1,5 godziny do 3 godzin. Najczęściej już po około 2 godzinach sok jest gotowy.
Warto pamiętać o tym, aby systematycznie upuszczać sok z sokownika. Jeśli tego nie zrobimy, sok może się przelać. Kiedy już wszystkie owoce puszczą sok i będzie on zlany z sokownika, pora na dodanie cukru.
Ilość cukru, jaką dodamy do soku z czarnego bzu zależy od tego, czy chcemy go pić bez rozcieńczania czy z rozcieńczaniem. Jeśli chcemy sok pić bez rozcieńczania, to wystarczy, że dodamy 0,5 kg cukru. Można dodać mniej, ale wtedy należy sok wypić bardzo szybko i przechowywać go najlepiej w lodówce.
Natomiast, jeśli chcemy pić sok rozcieńczając go wodą, to dodajemy 1,5 kg cukru. Całość przelewamy do słoików lub butelek i zakręcamy. Jeśli planujemy dłuższe przechowywanie soku, warto poddać go pasteryzacji, wystarczy 15 minut. Nie jest to niezbędne, ale sprawi, że sok będzie znacznie trwalszy i nie zepsuje się szybko. Jeśli dodamy dużo cukru, pasteryzacja nie jest konieczna. Jednak są osoby, które zawsze ją przeprowadzają.
Kupujemy syrop z czarnego bzu
Nie zawsze mamy czas, ochotę, czy odpowiedni sprzęt, aby w domu przygotować sok, lub syrop z czarnego bzu. Na szczęście bez problemu możemy kupić taki syrop w sklepie lub aptece. Jeśli chodzi o syrop z czarnego bzu, apteka lub sklep ze zdrową żywnością są najlepszym miejscem do jego zakupu. Mamy, bowiem pewność, że kupimy sprawdzony i odpowiednio przechowywany produkt. Warto też sprawdzić dostępność takiego syropu w sklepach internetowych. Cena, bowiem będzie na pewno niższa niż w przypadku zakupów w aptece. Jeśli chcemy szybko kupić syrop z czarnego bzu apteka jest najlepszym rozwiązaniem. Ale jeśli możemy zaplanować zakupy, to warto prześledzić oferty dobrych sklepów internetowych. Można sporo zaoszczędzić i kupić syrop o naprawdę dobrej jakości. I warto go stosować.