Oparzenia słoneczne i sposoby na łagodzenie ich objawów
Nie każdy wie jak powinno się bezpiecznie opalać. Warto poznać sposoby na bezpieczne opalanie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji opalania. Takimi konsekwencjami są najczęściej oparzenia słoneczne i nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby ich uniknąć. Czasem jednak jest zbyt późno, aby ich uniknąć i trzeba sięgnąć po sposoby, które pomogą złagodzić swędzenie i pieczenie skóry, które jest objawem oparzeń słonecznych. Zastanawiając się co jest dobre na oparzenia słoneczne, warto pamiętać o domowych metodach, które naprawdę się sprawdzają.
Domowe metody na oparzenia słoneczne
Kiedy oparzenia słoneczne nie uszkodziły naszej skóry i dokucza nam swędzenie po opalaniu, a nie bąble po opalaniu, to wtedy możemy skorzystać z domowych sposobów na oparzenia słoneczne:
- Możemy sięgnąć po chłodny prysznic. Ale nie może to być zimny, ani tym bardziej lodowaty prysznic, gdyż nie będzie to korzystne dla naszego ciała.
- Kolejną metodą jest zastosowanie zimnych okładów. Mogą to być okłady przygotowane z ręcznika zmoczonego wodą, lodu zawiniętego w ręcznik lub żelowe okłady, które doskonałe łagodzą objawy oparzenia słonecznego.
- Skuteczną i najbardziej popularną metodą na domową walkę z oparzeniami słonecznymi są okłady z jogurtu, zsiadłego mleka, kefiru lub maślanki. Należy jednak używać tylko takich produktów, które nie zawierają dodatków cukru.
Oczywiście to tylko niektóre domowe metody na oparzenia słoneczne i takich metod jest znacznie więcej. Warto je poznać, by w razie konieczności móc z nich skorzystać. Oczywiście najlepiej jest unikać oparzeń słonecznych, ale nie zawsze się to w 100% udaje.
Jakie lekarstwa na oparzenia słoneczne?
Jeśli chodzi o leczenie oparzeń słonecznych, to domowe metody nie wyczerpują wszystkich sposobów na ich leczenie. Jeśli chcemy odczuć natychmiastową ulgę, to warto zastosować wszelkiego rodzaju specjalistyczne preparaty chłodzące i pianki. Można też użyć odpowiednich środków przeciwbólowych, warto, aby miały działanie przeciwzapalne. Używając środków przeciwbólowych należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania.
Doskonale sprawdzają się także balsamy i mleczka po opalaniu, które powinny się znaleźć w podręcznej torbie każdego miłośnika opalania. Warto zwrócić uwagę na to, aby środki te zawierały lanolinę, alantoinę, witaminę E, kwas hialuronowy. Taki skład gwarantuje ukojenie i szybką ulgę. Nie bez znaczenia jest też to, że mają działanie nawilżające i pobudzające procesy gojenia skóry.
Gorączka i bąble po opalaniu
Jeśli po opalaniu pojawi się gorączka i będzie jej towarzyszyło uczucie nudności to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podobnie należy postąpić, kiedy objawami opalania będą też oprócz wymienionych dolegliwości bąble po opalaniu, czyli pęcherze. Może to świadczyć o udarze słonecznym. Leczenie tych dolegliwości odbywa się przez zastosowanie odpowiednich lekarstw przeciwbólowych. Podaje się też choremu odpowiednie preparaty, których głównym zadaniem jest przyspieszenie gojenia się skóry.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Warto pamiętać o tym, aby unikać oparzeń słonecznych. Prawda jest taka, że lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Oparzenia słoneczne mogą powodować uszkodzenia skóry i u osób, które często na nie zapadają, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry.
Podczas opalania należy szczególnie uważać w pierwszych dniach wystawiania się na słońce. Na słońce szczególnie uważać powinny osoby z bardzo jasną karnacją. Lekarze uważają, że osoby z jasną karnacją nie powinny się wcale opalać, gdyż jest to dla nich bardzo niekorzystne.
Warto pamiętać o tym, że każdy człowiek ma coś, co nosi nazwę indywidualnego kapitału słonecznego. Indywidualny kapitał słoneczny określa, jaką całkowitą ilość promieniowania słonecznego może przyjąć dany człowiek bez zwiększenia ryzyka pojawienia się chorób, a nawet nowotworów, skóry. Ilość ta obniża się wraz z wiekiem. Dermatolodzy badający czerniaka dowiedli, że mocne oparzenia skóry, które wystąpiło pięciokrotnie w krótkim czasie, zwiększa aż dwukrotnie ryzyko pojawienia się tego rodzaju raka skóry. Dlatego warto o tym pamiętać i ostrożnie dawkować promienie słoneczne, aby oparzenia słoneczne nie stały się naszym udziałem.
Pingback: Fototyp skóry a bąble po opalaniu • Portal Zdrowia
Pingback: Olej z ostropestu. Właściwości, działanie i dawkowanie