Osteopatia niebezpieczeństwo lepszego samopoczucia
Temat osteopatii staje się ostatnimi czasy coraz popularniejszy. Coraz więcej osób korzysta z usług osteopatów. To normalne, że w związku z tym część z nich zadaje sobie pytanie, czy jest to bezpieczne? Jak naprawdę działa osteopatia? Skutki uboczne to coś, co się pojawia, czy może w tym przypadku coś, co nie występuje? Jedno jest pewne: Jedyne niebezpieczeństwo w osteopatii to zbyt szybkiego powrotu do zdrowia – czyli coś bardzo pozytywnego.
Osteopatia skutki uboczne, czy występują?
Jako takie skutki uboczne po odpowiednio przeprowadzonym zabiegu osteopatycznym nie występują. Ale warto wiedzieć, że po takim zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Jest to spowodowane faktem, że po zabiegu organizm zmienia sposób funkcjonowania. Czyli osteopatia skutki uboczne w pewnym zakresie może mieć. Na szczeście niewielkie. Dzieje się tak gdyż zakładamy, że do momentu zabiegu osteopatycznego, organizm funkcjonuje na nie do końca prawidłowych zasadach. Po zabiegu natomiast zmieniają się zasady, organizm musi zacząć działać według prawidłowych zasad. Bardzo często to właśnie jest przyczyną tego, że po zabiegu osteopatycznym pojawia się:
- Uczucie zmęczenia.
- Uczucie osłabienia.
- Rozbicie.
- Nudności.
- Siniaki – najczęściej w przypadku stosowania metody FDM.
- Niewielki ból różnych innych częściach ciała.
Uczucie zmęczenia i osłabienia pojawia się najczęściej w wyniku przepływu nagromadzonych w bolących tkankach metabolitów. Wynika to z faktu, że fizjologia pacjenta zaczyna pracować intensywniej, bardziej wydajnie. Jest to jak najbardziej pożądany efekt, którego nie należy się obawiać.
Pojawiający się czasem po zabiegu ból często może być zlokalizowany w innych częściach ciała niż te, z którymi zgłosiliśmy się do osteopaty. Ból najczęściej pojawia się w wyniku zmian funkcji ruchu mięśniowego, ruchu stawowego. Pojawia się on też w wyniku zmian napięcia powięzi.
Metody manualne (klasyczne) leczenia punktów spustowych mogą być nieprzyjemne w odbiorze przez pacjenta. Są jednak niezwykle skuteczne. W niektórych przypadkach może pojawić się też lokalne zwiększenie intensywności bólu, które zazwyczaj mija do 48 godzin po zabiegu.
Leczenie osteopatyczne, jak wygląda i czy jest bezpieczne?
Osteopata wykorzystuje dla celów leczniczych różne techniki. Może wykorzystać techniki funkcjonalne, które należą do technik, które są mało inwazyjne i nie są bolesne. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, stosuje techniki bezpośrednie. Ale najważniejsze przed przystąpieniem do leczenia osteopatycznego, terapii manualnej jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Dopiero po przeprowadzeniu wywiadu, można zdecydować się na wykonanie konkretnych technik.
Jeśli chodzi o techniki bezpośrednie, to zaliczyć do nich można masaż głęboki, uwalnianie mięśniowo-powięziowe czy manipulacje oraz mobilizację tkanek miękkich i stawów. I jest to najczęściej działanie bezbolesne. Natomiast techniki mobilizacyjne, czy też manipulacyjne mogą być bolesne. W przypadku stosowania technik w obrębie metody FDM mogą pojawić się siniaki a także ból po zabiegu.
Najczęściej po zabiegu osteopatycznym następuje poprawa. Czasem jest to poprawa natychmiastowa, czasem najpierw jest poprawa, później pogorszenie, które kończy się stopniową poprawą. W przypadku braku reakcji organizmu na leczenie, na zabiegi osteopatyczne, podczas kolejnej wizyty osteopata analizuje sposób leczenia i wprowadza niezbędne korekty.
Co znamienne, nawet brak poprawy jest komunikatem dla dobrego osteopaty. Może on wyciągnąć z tego faktu daleko idące wnioski i skorygować zabiegi tak, aby przyniosły one oczekiwany skutek.
Osteopatia niebezpieczeństwo nie istnieje!
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w osteopatii, to pacjenci niczym nie ryzykują. Osteopatia niebezpieczeństwo? No nie! osteopatia jest naprawdę bezpieczna. Zabiegi osteopatyczne są bezpieczne i korzystne dla zdrowia pacjenta. Należy jednak pamiętać o tym, że aby pomoc osteopaty była bezpieczna, trzeba udać się do sprawdzonego osteopaty. Do takiego osteopaty, który systematycznie praktykuje, pogłębia swoją wiedzę, systematycznie uczęszcza na kursy osteopatyczne, zdobywa i utrwala swoje umiejętności. Do takiego, który ciągle podnosi swoje umiejętności i nie doszedł do wniosku, że już wszystko potrafi i wie.
Należy pamiętać o tym, że każda wizyta, a na pewno każda pierwsza wizyta, musi być poprzedzona dokładnym wywiadem przeprowadzonym przez osteopatę. Im dokładniejszy wywiad, tym lepsze możliwości w leczeniu pacjentów. I tak jak wspomnieliśmy już w pierwszych słowach tego artykułu, jedyne niebezpieczeństwo w osteopatii to niebezpieczeństwo lepszego samopoczucia. Lepsze samopoczucie przekłada się automatycznie lepszy wygląd. Ale to większość z nas doskonale wie.