Sposoby na zaparcia
Każdy, kto zmaga się z zaparciami chciałby się ich jak najszybciej pozbyć. Stosowane są różne sposoby na zaparcia. Jednak zanim zaczniemy leczyć zaparcia, należy wcześniej poznać ich przyczynę powstawania. Aby stosować domowe sposoby na zaparcia, należy wykluczyć pozajelitowe ich przyczyny. Po prostu należy wykluczyć choroby jelit oraz choroby ustrojowe. Kiedy już je wykluczymy, można z powodzeniem rozpocząć leczenie zaparć.
Sposoby na zatwardzenie
Podstawowym sposobem leczenie zaparć, jest przyspieszenie transportu mas kałowych przez jelito grube. Szerzej o tym możecie przeczytać tutaj. Podstawowym sposobem na leczenie zatwardzeń jest modyfikacja diety. Najczęściej zaparcia spowodowane są bowiem złym sposobem odżywiania. Dlatego domowe sposoby na zatwardzenie stawiają właśnie na zmianę sposoby żywienia. Najważniejsze jest picie dużej ilości niegazowanej wody oraz spożywanie produktów spożywczych, które są bogate w błonnik.
Zastanawiając się nad tym, co na zatwardzenie będzie najlepsze, należy tak zmienić swoją dietę, aby gwarantowała, że:
- Będziemy wypijali co najmniej 2 litry niegazowanej wody dziennie
- Będziemy spożywali mniejsze posiłki, ale będą one spożywane o równych porach. Za optymalne uznaje się spożywanie 5 posiłków dziennie.
- Przed posiłkiem będziemy wypijali szklankę przegotowanej wody.
- Przynajmniej dwa posiłki będą składały się z owoców lub jarzyn.
- Codziennie będziemy spożywali jarzyny oraz kasze gruboziarniste.
- W naszym jadłospisie znajdą się otręby i suszone owoce.
- Zmniejszymy ilość spożywanego białego pieczywa.
- Zmniejszymy ilość spożywanych ziemniaków.
- Będziemy spożywali siemię lniane, trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Oczywiście sama dieta nie zawsze wystarcza. Aby skutecznie pokonać zaparcia należy zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Najlepiej zacząć uprawiać jakiś sport. Mogą to być biegi, jazda na rowerze, pływanie a nawet spacery. Ważne, aby ta aktywność fizyczna była wykonywana trzy razy w tygodniu po minimum pół godziny.
Razem ze zmianą diety należy w miarę możliwości odstawić wszelkiego rodzaju środki przeczyszczające. Należy je stosować tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.
Czego unikać zmagając się z zaparciami?
Jeśli to możliwe, należy także odstawić wszelkiego rodzaju lekarstwa, które mogą przyczyniać się do powstawania zaparć. Do takich lekarstw można zaliczyć wszystkie leki, które zwiększają wydzielanie soków jelitowych, upośledzają wchłanianie i przyczyniają się do nadmiernej utraty wody i potasu. To właśnie niski poziom potasu może być przyczyną powstawania zaparć. Lekarstwa o działaniu wspomnianym powyżej, mogą także być odpowiedzialne, za uszkodzenia jelit, co wiąże się z pojawieniem się zatwardzeń. Zmagając się z zaparciami należy unikać leków i środków, których zadaniem jest zwiększenie objętości stolca, gdyż to prowadzi do nasilenia się problemów z zaparciami.
Domowe sposoby na zaparcia
Warto zauważyć, że w lekarstwach mających za zadanie zwalczanie zaparć stosuje się zioła i rośliny takie jak:
- babkę płesznik,
- senes,
- babkę piaskową,
- aloes,
- kruszyna.
Więc można, w niektórych przypadkach, stosować np. napary z tych roślin. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zaparcia, to doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju środki poślizgowe zażywane doustnie. Do takich środków poślizgowych, które są skuteczne na zaparcia można zaliczyć olej parafinowy, który działa bardzo szybko i likwiduje zaparcie.
Niestety stosowanie takich metod na zaparcia wiąże się z możliwością rozleniwienia jelit. Dlatego te domowe sposoby na zatwardzenie powinny być stosowane okazjonalnie i podstawową metodą walki z zaparciami powinna być zmiana sposobu odżywiania.
Zmień przyzwyczajenia!
Walcząc z zaparciami należy zmienić dotychczasowe i wprowadzić prawidłowe przyzwyczajenia podczas oddawania stolca. Należy pracować na poprawie odruchu parcia. Trzeba też wypracować sobie nawyk rozluźnienia zwieraczy odbytu podczas oddawania stolca. Warto też uregulować tryb swojego życia oraz przywrócić odruch regularnego oddawania stolca. Aby go przywrócić należy codziennie, o tej samej porze, podejmować próby wypróżnienia się. Można to robić rano, po przebudzeniu. Można też robić to wieczorem, w porze, kiedy zwyczajowo jesteśmy w domu i możemy wypróżnić się bez stresu. Do toalety należy chodzić zawsze, kiedy czujemy potrzebę oddania stolca. Nie można się powstrzymywać od oddawania stolca, gdyż może to być przyczyną powstawania zaparć.