Porady

Sprawdzony sposób na czkawkę

Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z czkawką. Jedni radzą sobie z nią błyskawicznie, inni natomiast szukają różnych sposobów, które pozwolą im na pozbycie się ten nieprzyjemnej dolegliwości. Sprawdzony sposób na czkawkę u jednego, nie musi jednak zadziałać u kogoś innego. Domowe sposoby na czkawkę pozwalają jednak wybrać coś odpowiedniego właśnie dla nas. Są to proste sposoby, których można bez problemu użyć. Warto je poznać, gdyż atak czkawki jest najczęściej niespodziewany. Szukanie rozwiązania problemu podczas ataku czkawki nie jest zbyt wygodne. Sposoby na czkawkę są proste, więc warto je poznać odpowiednio wcześnie.

Przyczyny czkawki, czyli skąd się ona bierze

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, – Czym jest czkawka? Czkawka to nic innego jak gwałtowne i nieregularne skurcze przepony oraz mięśni klatki piersiowej. Skurcze te pojawiają się w wyniku podrażnienia nerwu przeponowego. Intensywna praca przepony sprawia, że nie potrafimy kontrolować równomiernego oddychania. I to właśnie ten brak kontroli nad równomiernym oddychaniem sprawia, że z naszego ciała wydobywa się charakterystyczny odgłos czkawki.

Zaobserwowano, że czkawka znacznie częściej dotyka noworodków, niż osoby dorosłe. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków za czkawkę odpowiadają zaburzenia trawienne. Czkawka pojawia się bardzo często w momencie, kiedy:

  • Jemy bardzo szybko, w dużym pośpiechu, łapczywie. To jest najczęstsza przyczyna czkawki u noworodków.
  • Niedokładnie przeżuwamy pokarm i połykamy duże kawałki.
  • Jemy zbyt suche pożywienie, np. obwarzanki.
  • Jemy zbyt gorące, zimne, pikantne potrawy.
  • Spożywamy alkohol. Odpowiada on bowiem za rozluźnianie mięśni i dodatkowo podrażnia zakończenia nerwów przepony.

Oczywiście przyczyny czkawki nie mają tylko podłoża kulinarnego. Czkawka może się też pojawić w wyniku:

  • Ciągłego lub dużego stresu, na który chory jest narażony.
  • Chorób lub po przebytych operacjach.
  • Zażywania niektórych lekarstw.

Jak zwalczyć czkawkę?

Znając przyczyny czkawki można zastosować odpowiednie środki zapobiegające. Jeśli jemy zbyt łapczywie, szybko, połykamy duże kęsy jedzenia, to przed czkawką powinno nas uchronić wolniejsze jedzenie i dokładne gryzienie. Jeśli jesteśmy narażeni na spory stres, można starać się go zmniejszyć. W bardzo wielu przypadkach wystarczy stosować działania prewencyjne, by nie dopuszczać do pojawienia się czkawki. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Każdy, kto systematycznie zmaga się z czkawką ma na nią jakieś sposoby. Ale jak już napisaliśmy, sposób na czkawkę, który działa u jednej osoby, nie musi się sprawdzić w przypadku drugiej. Dlatego warto poznać najpopularniejsze sposoby na czkawkę i wypróbować je, kiedy będzie to konieczne.

Skuteczne sposoby na czkawkę

Skutecznych sposobów na czkawkę jest sporo i w większości przypadków, każdy może wybrać taki sposób na czkawkę, który będzie skuteczny. Najlepsze jest jednak to, że większość z tych sposobów jest niezwykle prosta.

  • Wstrzymanie oddechu. To najpopularniejszy i najprostszy sposób na czkawkę. Należy nabrać powietrza do płuc i wstrzymać oddech. Należy wstrzymywać go tak długo jak tylko można. Jeśli ślinianki zaczynają intensywnie pracować, należy przełykać ślinę.
  • Oddychanie do papierowej torby. Ten sposób na czkawkę to inna wersja wstrzymywania oddechu. W tym przypadku oddychamy do papierowej (lub foliowej) torby. Dzięki temu zwiększa się stężenie dwutlenku węgla w naszym organizmie.
  • Picie wody. W celu zlikwidowania czkawki należy wypić kilka łyczków zimnej wody. Woda ma za zadanie wyrównanie pracy przepony. Co przekłada się na pozbycie się czkawki. Doskonale sprawdza się woda z cytryną. Można też od razu wypić całą szklankę wody.
  • Płukanie gardła wodą. Ten sposób także sprawdza się w niektórych sytuacjach.
  • Cukier. Doskonałym sposobem na czkawkę jest zjedzenie łyżeczki cukru, miodu, twardej landrynki, słodkiego cukierka. Organizm zajmuje się czymś innym, w tym przypadku przełykaniem cukru i dzięki temu przepona zaczyna pracować normalnie.
  • Przestraszenie się. Najlepiej gdyby ktoś nas przestraszył. Ponoć ten sposób wpływa na stymulacje nerwu błędnego i pozwala zlikwidować czkawkę. Swoją drogą to jeden z najpopularniejszych sposobów na czkawkę.
  • Łaskotanie podniebienia. Można łaskotać je językiem lub patyczkiem higienicznym. Metoda nie jest skuteczna u osób, które nie mają łaskotek.
  • Poklepanie po plecach. Klepanie po plecach wpływa na prawidłową pracę przepony. Poklepywanie nie powinno być zbyt silne i nie powinno odbywać się otwartą dłonią. Dłoń powinna być złożona, z delikatnie zgiętymi palcami. Tak, aby pod nią powstało coś w rodzaju niewielkiego zagłębienia.

Sposoby na czkawkę u noworodka

Każda mama wie, że noworodek często ma czkawkę. I dzieje się to stosunkowo często. Powyżej przedstawione sposoby na zwalczanie czkawki są stosowane raczej w przypadku większych dzieci oraz dorosłych. Jednak to niemowlaki najczęściej zmagają się z czkawką i czasem mają ją nawet kilka razy dziennie. Podstawową przyczyną czkawki u noworodka jest fakt, iż jego układ nerwowy nie ma pełnej dojrzałości fizjologicznej. Czkawka u niemowlaka może się pojawić także w wyniku wychłodzenia ciała, zbyt intensywnego posiłku, połkniętego powietrza, a nawet w efekcie śmiechu. Warto wiedzieć, że noworodki najczęściej bez problemów radzą sobie z czkawką.

Aby pomóc niemowlakowi z pokonaniem czkawki najpierw należy ustalić jej przyczynę.

  • W przypadku, kiedy czkawka jest wynikiem wychłodzenia, należy ponieść temperaturę ciała dziecka, czyli je ogrzać. Można to zrobić podając mu pierś, ciepłe picie lub przykrywając ciepłym kocykiem, przytulić do piersi.
  • W przypadku, kiedy czkawka u noworodka jest spowodowana przejedzeniem, należy czekać aż pokarm z brzuszka przesunie się do jelit.
  • W przypadku, kiedy za czkawkę u niemowlaka odpowiada połknięcie zbyt dużej ilości powietrza, wtedy najlepszym sposobem jest noszenie dziecka na rękach w pozycji pionowej. Dziecko nosimy tak do momentu, aż mu się obije. Główka niemowlaka powinna się opierać na ramieniu noszącego, natomiast brzuszek najlepiej gdyby był przytulony do piersi noszącego.

UWAGA! Jeśli czkawka pojawia się bardzo często, jest intensywna, przeszkadza dziecku we śnie i jedzeniu należy udać się do lekarza. To może być objaw schorzenia! Dotyczy to także dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *