Dłonie i stopy

Domowe sposoby na pękające pięty

Wielkimi krokami zbliżają się cieplejsze dni. Zimowe buty ustępują miejsca letniemu obuwiu. Już niedługo sięgniemy po sandały, klapki, japonki. Będziemy chcieli eksponować nasze stopy. Aby robić to z prawdziwą przyjemnością należy najpierw zadbać o swoje stopy. Nikt nie chce pokazywać popękanych pięt w sandałach, gdyż nie wygląda to najlepiej. Na dodatek pękające pięty nie są tylko problemem kosmetycznym, to także bardzo niebezpieczny problem zdrowotny. Nieleczone popękane pięty mogą doprowadzić do pojawienia się zakażenia, gdyż bakterie i wirusy mają ułatwioną drogę do wnętrza organizmu. Dlatego należy leczyć pękające pięty. W tym celu można zastosować sprawdzone domowe sposoby na pękające pięty.

Odpowiednia pielęgnacja pięt to podstawa

Aby pięty nie pękały a skóra na stopach była w odpowiednim stanie należy dbać o pięty. Nie należy ich przesuszać, nie należy też nosić źle dopasowanego obuwia i należy zrzucić zbędne kilogramy. To podstawa, jeśli myślimy o skutecznym i trwałym pozbyciu się pękających pięt i zrogowaciałego naskórka na nich. Oczywiście należy też pamiętać o systematycznym pielęgnowaniu stóp. W tym celu można użyć składników, które są dostępne niemal w każdym domu. Do domowych sposobów pielęgnacji pękających pięt można zaliczyć:

  • Kąpiele z siemienia lnianego. Do miski, w której wygodnie zmieszczą się nasze stopy, należy nalać od dwóch do trzech litrów wrzątku i wsypać torebkę nasion lnu. Kiedy nasiona lnu, zwane też siemieniem lnianym, napęcznieją a woda stanie się letnia, należy zacząć moczyć w tym roztworze popękane pięty. Można moczyć je przez dłuższy czas. Po np. kwadransie wyciągamy stopy z miski i nie wycieramy ich. Czekamy, aż skóra sama wyschnie. Po jej wyschnięciu, można użyć pumeksu do usunięcia zrogowaciałej skóry. Kąpiele z siemienia lnianego można powtarzać nawet codziennie. Siemię bez problemu można kupić w aptece lub sklepie zielarskim.
  • Kąpiele w wodzie z solą. W tym przypadku należy używać soli leczniczej i nie stosować do moczenia stóp soli kuchennej. Sól leczniczą wsypujemy do miski, zalewamy ciepłą wodą i moczymy w roztworze stopy. W przypadku, kiedy na popękanych piętach mamy rany, taka kąpiel może być bolesna. Lepiej wtedy sól zastąpić dwoma łyżkami kozieradki lub zastosować kąpiele z siemienia lnianego.
  • Kąpiele w wodzie z rumiankiem. Rumianek zalewamy wrzącą wodą i kiedy roztwór będzie letni, przelewamy go do miski, dolewamy letniej wody i moczymy w nim nogi.
  • Kompresy z kremu do golenia. Krem do golenia nakładamy na pięty. Ręcznik moczymy w roztworze wody z dodatkiem spirytusu salicylowego i owijamy nim stopy. Po trzydziestu minutach odwijamy ręcznik i usuwamy resztki kremu. Zrogowacenia na stopach powinny być miękkie i bez problemu będzie można je usunąć.
  • Maseczki do stóp z cytryny i/lub aspiryny. Są one naturalnym sposobem pielęgnacji pękających pięt. Na dodatek, są bardzo skuteczne i nie wymagają wiele zachodu.

Jak pielęgnować stopy?

Aby pozbyć się problemów z pękającymi lub zrogowaciałymi piętami należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji stóp. Te zasady pielęgnacji stóp są ogólnie znane, ale bardzo wiele osób ich nie przestrzega i przez to musi zmagać się z brzydkimi piętami. Należy pamiętać o tym, aby:

  • Po każdej kąpieli dokładnie osuszyć stopy. Nigdy nie należy bezpośrednio po kąpieli zakładać skarpetek i butów. Kiedy na mokre stopy nałożymy skarpetki, może się to skończyć infekcją stóp, gdyż bakterie będą miały doskonałe środowisko do rozwoju. Wycierając stopy, należy pamiętać o miejscach między palcami.
  • Należy stosować specjalne kremy do stóp i często je nawilżać. Po zastosowaniu kremu należy pozwolić, aby dokładnie się wchłonął. Jeśli na natłuszczone stopy założymy skarpetki i buty, to może się to skończyć nawet podrażnieniami stóp.
  • Zrogowaciały naskórek należy usuwać specjalnymi tarkami, peelingami i pumeksami. Przed usunięciem naskórka należy go dobrze namoczyć. Po usunięciu naskórka, należy nałożyć na stopy odpowiedni krem. Doskonały będzie krem nawilżający. W przypadku pękających pięt warto przynajmniej raz w tygodniu nałożyć grubą warstwę kremu i ubrać stopy w grube, naturalne skarpety, najlepiej bawełniane. Zabieg przeprowadzamy przed snem i rano zdejmujemy skarpety.
  • W przypadku stosowania specjalistycznych kremów na popękane pięty należy najpierw wyleczyć ewentualne krwawiące lub ropiejące miejsca na stopach. Specjalistyczne kremy na popękane pięty zawierają najczęściej w swoim składzie mocznik, który odpowiada za zmiękczanie naskórka. Należy je stosować codziennie, aby efekty stały się widoczne.

W celu zapobieżeniu rogowaceniu skóry na piętach zaleca się codzienne ścieranie wierzchniej warstwy skóry. Należy robić to po kąpieli lub prysznicu i wykorzystywać do ścierania pięt pumeks lub specjalne tarki. Skóra po namoczeniu w ciepłej wodzie staje się znacznie bardziej miękka i przez to można ją lepiej ścierać. Po takim zabiegu koniecznie trzeba nałożyć na stopy odpowiedni krem, który wygładzi i odżywi stopy.

W przypadku, kiedy domowe metody na pękające pięty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy udać się do podologa lub do kosmetyczki. W przypadku popękanych pięt najlepszym wyborem będzie podolog. Natomiast ze zrogowaciałymi i szorstkimi piętami poradzi sobie bez problemu kosmetyczka, która wykona odpowiednie zabiegi na stopy min. pedikiur i różnego rodzaju maseczki na stopy. Pomoże też w doborze odpowiedniego kremu do pielęgnacji stóp.

One thought on “Domowe sposoby na pękające pięty

  • Dla piet zbawienna jest regularność. Ja mam tarkę do stóp dwa razy w tygodniu spiłowuję zrogowaciały naskórek i dość grubo smaruję kremem do pięt. Efekt jest zdumiewający, fajna sprawa, że można go stosować w wodzie i na bieżąco usuwać odmoczony naskórek, a głowica sama się oczyszcza.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *