Jak odetkać zatkane ucho?
Problem z zatkanym uchem może dotknąć niemal każdego. Z tego powodu należy wiedzieć jak odetkać ucho. Co robić, aby pozbyć się dyskomfortu, jaki towarzyszy tej sytuacji? Po jakie domowe sposoby można sięgnąć, aby odetkać zatkane ucho? Kiedy najlepiej udać się do lekarza, a kiedy można samemu odetkać ucho w domu? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na najbardziej intrygujące was pytania.
Przyczyny zatkanego ucha
Jest to nieprzyjemna dolegliwość, ale w większości przypadków, można wyleczyć ją w domu. Jednak, kiedy problem utrzymuje się dłużej niż 2 – 3 dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa. Natomiast, jeśli chodzi o przyczyny zatykania się uszu, nie ma jednej głównej przyczyny, która sprawia, że ucho się zatyka. Może stać się to w wyniku: przeziębienia, po locie samolotem, po kąpieli, w wyniku zatkania woskowiną. Jak widać, przyczyny zatkanego ucha mogą być różne.
Jak odetkać zatkane ucho?
Odetkanie zatkanego ucha w zasadzie nie jest specjalnie skomplikowane. Można sięgnąć po domowe sposoby na zatkane ucho, aby je skutecznie odetkać. Sposób postępowania z zatkanym uchem zależny od tego, co jest przyczyną zatkania ucha.
UWAGA! Kiedy problem z zatkanym uchem utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Najlepiej do lekarza laryngologa.
Inaczej odtykamy ucho, które zostało zatkane woskowiną, inaczej – jeśli przyczyną jest przeziębienie, inaczej – jeśli przyczyną jest woda, czy lot samolotem lub jazda windą. Należy jednak wiedzieć, że do odtykania ucha w żadnym przypadku nie stosujemy patyczków higienicznych. Ich przeznaczeniem jest czyszczenie małżowiny i nie należy wsadzać ich do ucha. Nawet w przypadku, kiedy chcemy odetkać ucho zatkane woskowiną.
Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?
Jak już wspomniano powyżej, do odtykania ucha zatkanego woskowiną nie należy używać patyczków higienicznych. Używając patyczków higienicznych możemy przesunąć woskowinę w głąb ucha. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia błony bębenkowej, co z kolei może skutkować uszkodzeniami słuchu. W jaki więc sposób najlepiej odetkać ucho zatkane woskowiną? Aby pozbyć się nadmiaru zalegającej w uchu woskowiny warto sięgnąć po zakraplacz lub klasyczną strzykawkę i wodę lub specjalny płyn do usuwania wydzieliny woskowej.
- Strzykawkę napełniamy wodą lub kroplami do rozpuszczania woskowiny usznej, jej końcówkę umieszczamy w uchu, przechylamy głowę w bok i do tyłu i aplikujemy płyn do ucha. Nie aplikujemy go zbyt dużo, kilka, kilkanaście kropel powinno wystarczyć. Kiedy płyn znajdzie się w uchu powoli prostujemy głowę, co sprawia, że nadmiar płynu wydostaje się z ucha.
Zamiast wody lub płynu, można użyć parafiny. Jest ona dostępna bez problemu w aptece. Przed jej aplikacją do ucha w celu jego odetkania, należy parafinę ogrzać w rękach, aby osiągnęła temperaturę ciała.
Woda utleniona na zatkane ucho
W niektórych przypadkach do czyszczenia ucha zatkanego woskowiną stosuje się też wodę utlenioną. To ciekawe, ale na zatkane ucho woda utleniona doskonale się sprawdza. Jest znacznie bezpieczniejsza niż patyczki do uszu. Usuwa woskowinę oraz odpowiada za zwalczanie patogenów. Do ucha możemy wkroplić 3% wodę utlenioną, ale najpierw warto przeprowadzić test i użyć jednej kropli. Jeśli nie pojawi się ból, ani dyskomfort, można wkropić kilka kropel więcej. Można też stosować roztwór 1,5% wody utlenionej. Aby usunąć woskowinę w uchu, może być konieczne kilkukrotne powtórzenie zakraplania.
UWAGA! Przed użyciem wody utlenionej do odetkania zatkanego ucha, należy skonsultować się z lekarzem. Woda utleniona ma, bowiem działanie silnie drażniące na komórki i spowalnia gojenie się ran!
Jak odetkać ucho zatkane katarem?
Jesień to okres, w którym bardzo łatwo o przeziębienie. Jednym z jego objawów może być uczucie zatykania uszu, zwłaszcza, kiedy zmagamy się z katarem. Uczucie zatkanego ucha przy katarze nie należy do przyjemności i każdy chce się jak najszybciej go pozbyć. W tym celu najlepiej jest użyć lekarstw, które udrażniają drogi oddechowe. Skuteczne są też wszelkiego rodzaju napary i inhalacje, które mają dobroczynne działanie dla górnych dróg oddechowych. Zwłaszcza, jeśli użyjemy do nich olejków eterycznych lub ziół. W tym celu warto sięgnąć po rumianek, szałwię czy melisę. Czasem pomocne bywają też sztyfty do nosa, która momentalnie ułatwiają oddychanie i automatycznie mogą odblokować ucho zatkane katarem. Skuteczne są wszystkie środki, które obkurczają śluzówkę nosa.
Jak odetkać ucho po locie samolotem
Bilety samolotowe są coraz tańsze, więc nikogo nie dziwi fakt, że częściej latamy. W związku z częstszymi lotami, problemy z zatkanymi uszami spowodowanymi lotem, stają się coraz powszechniejsze. Uszy zatykają się nie tylko podczas lotu samolotem, ale także jazda windą może być przyczyną wystąpienia objawów zatkania uszu. Wynika to z różnic ciśnienia powietrza panującego na zewnątrz i tego, które jest w uchu. Jak odetkać ucho, zatkane podczas lotu samolotem? Najlepiej jest zapobiegać takiej sytuacji żując gumę, lub ssąc cukierki podczas startu. W tym przypadku profilaktyka doskonale sprawdza się jako środek leczniczy. Czyli,aby odetkać zatkane po locie samolotem ucho, należy sięgnąć po gumę lub cukierki. Można też szeroko otwierać usta, albo ziewać. To także doskonale działa.
Jak odetkać ucho zatkane wodą?
Latem lub podczas pobytu na basenie bardzo często okazuje się, że woda zatyka uszy lub tylko jedno ucho. Czujemy wtedy dyskomfort i może pojawiać się nieprzyjemne uczucie pewnej dezorientacji. Aby usunąć wodę z ucha można:
- Skakać na jednej nodze. Prawej lub lewej w zależności od tego, które ucho jest zatkane.
- Energiczne przechylić głowę w kierunku ramion.
- Spać na uchu, w którym jest woda.
- Zatkać nos i próbować wydmuchać powietrze. Należy zrobić to mocno, ale z wyczuciem!
- Użyć wody utlenionej, którą delikatnie zakraplamy ucho.
Sposobów na odetkanie zatkanego ucha jest sporo. Wystarczy tylko poznać przyczynę i można bez większego problemu odetkać zatkane uszy. Jest to najczęściej proces bardzo prosty a efekty widoczne są niemal natychmiast.