Zasady żywienia

Dieta wspomagająca pamięć i pracę mózgu

Nic tak nie denerwuje jak pojawiające się czasem luki w pamięci. Nikt nie lubi, kiedy jego mózg nie jest tak efektywny jak dawniej, a z pamięci ulatują ważne informacje. Bardzo często jest tak, że aby nauczyć się czegoś nowego, musimy poświęcać na to coraz więcej czasu. Wszelkiego rodzaju egzaminy stają przez to coraz trudniejsze. Nie mówiąc już o tym, że czasem nawet zapamiętanie listy zakupów jest dla nas wyzwaniem. Dlatego warto zastanowić się nad tym jak poprawić pamięć i usprawnić pracę mózgu.

Jak poprawić pracę mózgu?

mózgPowszechnie uważa się, że bardzo duży wpływ na pracę mózgu i pamięć mają czynniki zewnętrzne. W zdobywaniu nowej wiedzy mogą przeszkadzać zarówno problemy osobiste, stres, hałas, niedostateczna ilość snu. Niewiele osób jednak wie, że ogromny wpływ na pamięć i pracę mózgu ma odpowiednia dieta. To, co jemy i jak jemy wpływa na to, jak funkcjonuje nasz cały organizm. Czyli ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Wiedząc, które pożywienie wpływa korzystnie na pracę mózgu, można tak ułożyć dietę, aby poprawić swoją pamięć. To nie jest trudne.

Dieta poprawiająca pamięć i pracę mózgu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mózg wymaga bardzo dużo energii. Zużywa on bowiem aż 20% dostarczanej do organizmu energii. To bardzo dużo biorąc pod uwagę jego rozmiar i wagę. Odpowiednio odżywiony mózg pracuje znacznie lepiej. Na poprawę wydajności mózgu wpływają produkty zawierające duże ilości antyoksydantów, keratynę, witaminę B.

Co jeść, aby wspomóc koncentrację?

Aby wspomóc koncentrację warto jeść produkty, które zawierają kreatynę. Dzięki temu nasz mózg łatwiej poradzi sobie ze zmęczeniem. To z kolei wpłynie na poprawę motywacji, uspokojenie a co za tym idzie, na poprawę skupienia i koncentracji. Warto też zadbać o produkty zawierające witaminę B. Dlatego warto do diety wprowadzić:

  • wołowinę,
  • wieprzowinę,
  • wątróbkę,
  • tłuste ryby, które dodatkowo bogate są w kwasy omega 3 (łosoś, śledzie, ryba maślana),
  • tuńczyk,
  • orzechy,
  • nasiona słonecznika,
  • jajka,
  • groch,
  • fasolę,
  • ciecierzycę.

Te produkty bogate są w kreatynę oraz w witaminę B. Dzięki wprowadzeniu ich do naszej zbilansowanej diety, naturalnie poprawimy wydajność mózgu. Odpowiedni sposób odżywiania wpływa na poprawę pracy mózgu. Jednak należy pamiętać o tym, że zaczyna ona działać dopiero po pewnym czasie. Co zrobić, kiedy chcemy, aby wydajność naszego mózgu była lepsza już teraz? Czy są jakieś sposoby, które pozwalają na szybkie poprawienie wydajności i sprawności mózgu? Na szybkie poprawienie koncentracji? Są takie sposoby i można z nich skorzystać.

Sposoby na szybkie poprawienie koncentracji i pracy mózgu

kawa na koncentracjęAby szybko poprawić pracę mózgu najlepiej jest sięgnąć po kofeinę. Uwaga! Nie stosujmy kofeiny zawartej w napojach energetycznych. Jej stężenie najczęściej jest bardzo wysokie, nie jest ona w pełni naturalna i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli chcemy skorzystać z kofeiny najlepiej zdecydować się na filiżankę kawy lub espresso. Kawa, bowiem zawiera sporo kofeiny, która jest szybko przyswajana. Poprawia nastrój, wspomaga koncentracje, jest smaczna i może być stosowana przez każdego (jeśli nie ma przeciwwskazań).

czekolada na pamięćInnym sposobem jest spożycie czegoś słodkiego. Najlepsza będzie kostka (lub kilka kostek) gorzkiej czekolady. Cukier daje bowiem błyskawicznego „kopa” energetycznego. Niestety ten zastrzyk energii nie utrzymuje się zbyt długo. Ale w sytuacji podbramkowej można sięgnąć po to rozwiązanie. Równie dobrze działają inne słodycze, ale czekolada ma najmniej skutków ubocznych. Jest najzdrowszym z tych mniej zdrowych rozwiązań. Nie tylko dostarcza glukozy, ale jest też bogata w magnez, który poprawia pamięć.

Uwaga! Sposoby te są skuteczne, ale nie należy ich nadużywać. Ich skuteczność jest bowiem chwilowa. Szybko zaczynają działać, ale równie szybko przestają.

Dieta na pamięć

Czasem problemem nie jest tempo uczenia się, tylko fakt, że wielu rzeczy nie możemy zapamiętać. Mieszają się nam fakty, daty. Zapominamy o telefonach i mailach, nie przychodzimy na umówione spotkania, nie pamiętamy niczego z wykładów. To niezwykle frustrujące, ale na szczęście można temu zapobiegać stosując odpowiednią dietę na pamięć.

Aby poprawić pamięć należy stosować produkty, które w naturalny sposób ją poprawiają. Poprawiają ją, gdyż zawierają np. lecytynę, która doskonale wpływa na pamięć. Równie ważne są węglowodany złożone, które działają przez długi czas, podnoszą poziom cukru we krwi, dzięki czemu mózg otrzymuje paliwo do pracy. Dieta na pamięć powinna zawierać:

  • pełnoziarniste pieczywo,
  • kasze,
  • jaja (żółtka są bogate w lecytynę),
  • ryby bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3,
  • wędliny,
  • jarzyny (marchewka, kapusta, papryka,
  • owoce (jabłka, pomarańcze, cytryny),
  • orzechy (zwłaszcza włoskie i laskowe),
  • czekolada gorzka (bogata w magnez)

Jak więc doskonale widać odpowiednio ułożone i zbilansowane odżywanie wpływa doskonale na poprawę pracy mózgu. Odpowiednio ustalając dietę sprawimy, że mózg będzie lepiej funkcjonował i pamięć stanie się lepsza. Na dodatek pozytywnie wpłyniemy też na funkcjonowanie całego organizmu.

Warto jednak wiedzieć, że nie tylko odżywianie wpływa na pracę naszego mózgu. Równie ważne są także inne czynności wpływające na pracę naszego mózgu.

Mózg wymaga treningu i ćwiczeń

szachy wpływają korzystnie na pamięćAby poprawić pracę mózgu warto też pamiętać o tym, że mózg wymaga treningu. Na jego kondycje wpływa nie tylko to co jemy, ale także nasz styl życia. Dlatego bardzo ważne jest:

  • Systematyczne uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie swojego hobby. Nowe rzeczy zmuszają bowiem mózg do większej aktywności, stymulują go i wzmagają procesy powstawania nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. To doskonale wpływa na pamięć i pracę mózgu.
  • Systematyczne trenowanie szarych komórek. Czy przez grę w szachy, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, a nawet granie w gry strategiczne.
  • Systematyczne ćwiczenia fizyczne. Nie muszą być one bardzo intensywne. Ważne jest to, aby uprawiać je systematycznie. Doskonały jest aerobik, pływanie, jazda na rowerze, bieganie, wspinaczka, jazda na nartach. Im sprawniejsze jest nasze ciało, tym lepiej funkcjonować będzie nasz mózg.

Łącząc odpowiednie żywienie z odpowiednimi zachowaniami jesteśmy w stanie wpłynąć na stan naszego mózgu. Możemy poprawić jego pracę, polepszyć pamięć i sprawić, że nauka będzie przychodziła nam z większą łatwością. Warto o to zadbać odpowiednio wcześnie i nie czekać na ostatnią chwilę.

3 myśli na temat “Dieta wspomagająca pamięć i pracę mózgu

  • Kawa, czekolada, mieszanka orzeszków to trio doskonale na mnie działa jak się uczę. Teraz czytam i okazuje się, że dietę na pamięć stosuje ? super ?

    Odpowiedz
  • Na trening pamięci chętnie polecę krzyżówki panoramiczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *