Domowe sposoby na przeziębienie i grypę
O przeziębienie nie jest trudno. Wystarczy tylko kilka dni z niższą temperaturą, nieodpowiednie ubranie, przemarznięcie, przemoczenie, kontakt z chorym i już. Kiedy czujemy, że rozkłada nas przeziębienie lub grypa chętnie sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie. Oczywiście najlepiej z pierwszymi objawami grypy najlepiej udać się do lekarza. Ale wiadomo, że większość z nas stawia na domowe sposoby leczenia. Przynajmniej w początkowych stadiach przeziębienia lub w przypadku leczenia łagodnie przebiegającej grypy.
Objawy przeziębienia i grypy
Aby zastosować odpowiednie domowe sposoby na grypę, należy poznać jej objawy. Do najczęściej występujących objawów grypy zaliczyć można:
- wysoką gorączkę, która pojawia się nagle, gdyż grypa ma szybki przebieg i rozwija się gwałtownie,
- silne dreszcze poprzedzające pojawienie się gorączki,
- bardzo intensywny ból mięśni i stawów,
- silny ból głowy,
- uporczywy i duszący kaszel,
- uczucie zmęczenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Przeziębienie ma podobne objawy do grypy, jednak są one znacznie łagodniejsze. Do najczęściej występujących objawów przeziębienia można zaliczyć:
- stany podgorączkowe lub niewysoka gorączka, która pojawia się stopniowo, gdyż przeziębienie ma najczęściej wolny przebieg i rozwija się stopniowo,
- niewielkie bóle mięśni i stawów,
- kaszel, który nie jest stały i raczej sprowadza się do drapania w gardle,
- uczucie zmęczenia jest niewielkie i nie utrudnia zbyt mocno codziennego funkcjonowania.
Jeżeli objawy, jakie zaobserwujemy są intensywnie, szybko pojawia się gorączka i jest ona bardzo wysoka, wtedy prawdopodobnie dopada nas grypa. Najlepszym rozwiązaniem, w takim przypadku, jest wizyta u lekarza, gdyż grypa może trwać bardzo długo i skończyć się niebezpiecznymi powikłaniami. Natomiast w przypadku przeziębienia, możemy postawić na naturalne metody jego leczenia. Domowe, naturalne sposoby na przeziębienie można zastosować nawet profilaktycznie, przynajmniej niektóre z tych sposobów.
Domowe metody leczenia przeziębienia
Każdy w domu najczęściej ma swoje sprawdzone sposoby na leczenie przeziębienia. Domowe metody przeziębienia są zazwyczaj bardzo skuteczne. W większości przypadków opierają się one na naturalnych produktach, ziołach, inhalacjach. Stosując domowe metody leczenia przeziębienia sięgamy po syrop z cebuli, miód, cytrynę bogatą w witaminę C, czarny bez. Warto jednak wiedzieć, które metody są najskuteczniejsze i pozwalają na najszybsze pozbycie się przeziębienia, gdyż domowe sposoby na przeziębienie są skuteczne i bezpieczne.
Do najpopularniejszych domowych sposobów na przeziebienie należą:
- Herbata z miodem i cytryną. Jest ona skuteczna pod jednym warunkiem. Miód ani cytryna nie mogą być dodawane do gorącego napoju. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu, napój nie może mieć więcej niż 42 stopnie Celsjusza. Podobnie rzecz ma się z herbatą. Więc jeśli chcemy, aby herbata z miodem i cytryną była skuteczna, zanim je dodamy, ostudźmy herbatę. Skuteczny jest też sam miód z sokiem z cytryny.
- Herbata z sokiem malinowym. Tutaj wszystko wygląda podobnie jak w przypadku herbaty z miodem i cytryną. Domowy sok malinowy jest doskonały w przypadku leczenia przeziębień. Jest to bomba witaminowa, ale nie należy dodawać do go gorącej herbaty. Wtedy straci wszystkie swoje właściwości.
- Sok z czarnego bzu. Jest niezastąpiony gdyż ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, przeciwbólowe i wzmacniające. Można go w prosty sposób przygotować w domu.
- Czosnek. Można go spożywać na surowo np. na kanapkach. Można też robić z niego syrop, a nawet nalewki. Jest on bardzo zdrowy, zawiera wiele witamin, wzmacnia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem.
- Owoce i warzywa bogate w witaminy A, B, C. Dzięki nim organizm ma bowiem siły na walkę z przeziębieniem. Można też stosować suplementację witaminami, ale znacznie lepiej korzystać z naturalnych ich źródeł takich jak jabłka, wiśnie, gruszki, maliny, awokado, dynia, granat, pomidory, kapusta kiszona itd.
- Inhalacje, stosowane zwłaszcza przy leczeniu nieżytu nosa. Czyli w przypadku kataru. Inhalacje pozwalają „odetkać nos”, czyli ułatwiają oddychanie. Dzieje się tak pod wpływem temperatury, która rozszerza naczynia krwionośne. Krew szybciej przepływa przez błony śluzowe i łatwiej jest oddychać. Przygotowanie inhalacji do leczenia przeziębienia jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z rumianku i ciepłej wody. Rumianek umieszczamy w misce, zalewamy go ciepłą wodą i zaczynamy inhalację. Jest to bardzo skuteczny sposób na przeziębienie, gdyż właściwości rumianku są ogromne i warto z nich korzystać.
- Syrop z cebuli. To właśnie syrop z cebuli jest najbardziej znanym środkiem na przeziębienie. Jest w pełni naturalny, zawiera masę witamin, wzmacnia organizm. I można go przygotować w bardzo prosty sposób. Przepis na syrop z cebuli znaleźć można na naszej stronie.
- Maść kamforowa i nacieranie klatki piersiowej. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać przed snem. Natrzeć maścią kamforową klatkę piersiową, ciepło się ubrać i wejść do łóżka. Maść rozgrzeje całe ciało, a olejki eteryczne ułatwią oddychanie. Ten sposób może być uciążliwy dla reszty domowników, gdyż kamfora ma specyficzny zapach.
Znając już najlepsze domowe metody leczenia przeziębienia i grypy możemy przygotować się do sezonu grypowego. Jeśli zachorujemy, będziemy wiedzieli co należy robić. Warto też postawić na profilaktykę, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.
Kto w lecie o przeziębienie myśli ? ?