Szybsze gojenie się ran
Szukając sposobu na szybsze gojenie się ran na twarzy najczęściej można znaleźć porady, które tak naprawdę ograniczają się do stwierdzenia, że nie trzeba było wyciskać pryszczy. Ale przecież to nie zawsze wyciskanie pryszczy jest przyczyną powstawania ran na twarzy. Rany mogą pojawić się na twarzy lub na całym ciele z różnych powodów. Dlatego warto wiedzieć jak szybko wyleczyć ranę i co przyspiesza gojenie się ran.
Odpowiednia pielęgnacja rany
O tym, aby rana się szybko goiła musimy pomyśleć jak najwcześniej. Prawidłowa pielęgnacja rany wydatnie przyczynia się do tempa jej gojenia. Na dodatek, odpowiednia pielęgnacja rany sprawi, że nawet duże rany pozostawią tylko niewielkie blizny. Najważniejsze jest niedopuszczenie do infekcji i utrzymywanie rany w czystości. Aby to osiągnąć należy przemywać ją środkami odkażającymi i ułatwiającymi gojenie. Należy pamiętać o szybkim oczyszczeniu i odkażeniu rany.
Dieta przyspieszająca gojenie ran
Na szybkość gojenia się ran bardzo wpływa odpowiednio zbilansowana dieta. Niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C. Witamina C odpowiada bowiem za produkcję kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry i przyspiesza jej odbudowę. Witamina C może być dostarczana do organizmu poprzez wzbogacenie diety o produkty spożywcze, które są w nią bogate. Najwięcej witaminy C znajduje się w:
- owocach kiwi,
- owocach cytrusowych,
- jabłkach,
- czarnej porzeczce,
- papryce,
- pomidorach.
W razie potrzeby, można suplementować witaminę C. Trzeba wiedzieć, że na szybsze gojenie się ran ma wpływ także lizyna, która znajduje się w:
- mleku,
- jajkach,
- czerwonym mięsie,
- jagnięcinie,
- szpinaku,
- rybach,
- soi.
Nie może być ona (lizyna) wytwarzana przez organizm, może być tylko dostarczana z zewnątrz. Dlatego chcąc przyspieszyć proces gojenia się ran, należy tak zbilansować dietę, aby była bogata w składniki zawierające witaminę C oraz lizynę.
Domowe sposoby na szybsze gojenie się ran
Aby szybko wyleczyć ranę, warto sięgnąć po domowe sposoby, które przyspieszają gojenie się ran. Już nasze mamy i babcie wiedziały jak szybko wyleczyć ranę stosując powszechnie znane i łatwo dostępne środki i produkty. Do przyspieszenia gojenia się ran warto więc używać wielu różnych środków, dostępnych w niemal każdym domu.
Mlecz – kwiat leczący rany
Pospolita nazwa tej rośliny to mlecz. Fachowa jej nazwa to mniszek lekarski. Łacińska nazwa to Taraxacum officinale. Jest to roślina spotykana najczęściej na wiosnę. Kwitnie na jaskrawo żółty kolor a wyciąg oraz sok pozyskiwany z niej ma działanie regenerujące. Oprócz działania regenerującego odpowiada również za przyspieszanie procesu bliznowacenia. Na dodatek może być stosowany także w procesie leczenia blizn, gdzie jego działanie nacechowane jest dużą skutecznością.
Cebula na rany
Cebula ma działanie bakteriobójcze. Na dodatek rozpuszcza fibryny, które są składnikiem białka, które tworzy skrzepy. Bardzo często stosuje się odpowiednie wyciągi przygotowane ze świeżej cebuli. Wyciąg taki sprawia, że blizny stają się mniej widoczne, a regeneracja skóry następuje znacznie szybciej. Można też z powodzeniem stosować świeżą cebulę i przykładać ją do rany. Okłady ze świeżej cebuli przyspieszają proces gojenia się ran. Przykładamy do rany przekrojoną świeżą cebulę. Można też zetrzeć cebulę i taki miąższ umieścić na ranie i zabezpieczyć opatrunkiem.
Babka lancetowata przyspiesza gojenie
Babka lancetowata odpowiada za łagodzenie bólu i przyspiesza proces gojenia. Najlepiej stosować ją w formie okładów. W tym celu używamy świeżych liści, które powinny zostać umyte a następnie zmiażdżone. Należy przyłożyć je do rany i całość zabezpieczyć plastrem. Po dwóch godzinach okład należy wymienić na nowy. Babka lancetowata używana jest od wieków i jej działanie wspomagające gojenie się ran zostało udokumentowane przez liczne badania.
Aloes na rany
Nie w każdym domu jest aloes, ale jest to na tyle popularna roślina, że można użyć jej jako domowego sposobu na szybsze gojenie się ran na twarzy i całym ciele. Aloes ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Do przyspieszania procesu gojenia się ran stosowany jest świeży miąższ, który nakłada się na ranę i całość zabezpiecza się opatrunkiem. W celu uzyskania jak najlepszej skuteczności w leczeniu ran, taki okład należy zmieniać co godzinę.
Ostropest plamisty na rany
Nie każdy wie, że ostropest plamisty doskonale sprawdza się jeśli chodzi o szybsze gojenie się ran. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy zastosujemy olej z ostropestu plamistego. Ułatwia on i przyspiesza leczenie trudno gojących się ran, wzmacnia i ujędrnia skórę. Wystarczy systematycznie smarować ranę olejem z ostropestu, aby przyspieszyć proces jej gojenia. Można też stosować go wewnętrznie, jednak nie jest to tak skuteczne w leczeniu ran jak zewnętrzne ich smarowanie olejem z ostropestu.
Kapusta, domowy sposób na rany
Okłady z kapusty stosowane najczęściej są w przypadku leczenia spuchniętych miejsc. Nie każdy wie, że kapusta doskonale sprawdza się w leczeniu ran. Aby przyspieszyć proces gojenia się ran, można przyłożyć umyty liść kapusty w miejscu rany i zabezpieczyć go opatrunkiem. Można też pokroić liście kapusty u dopiero takie pokrojone liście przyłożyć do rany. Kapusta ma udokumentowane działanie przeciwbakteryjne i jest naturalnym antybiotykiem. Znacznie przyspiesza gojenie się ran.
Żywokost lekarski na szybsze gojenie ran
Żywokost lekarski znacznie przyspiesza proces gojenia się ran. Dzieje się tak dlatego, że zawiera allantoinę, która odpowiada właśnie za przyspieszanie procesu gojenia się ran. Działa także korzystnie na regenerację tkanek łącznych. Może być stosowany do leczenia ran na twarzy, małych skaleczeń na całym ciele, ale także w przypadku złamań kości, skręceń, zwichnięć itd.
Koniczyna łąkowa leczy rany u dzieci
Wydawać by się mogło, że koniczyna przynosi tylko szczęście. Nie każdy wie, że wyciąg z koniczny ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na dodatek działa przeciwświądowo. Liczne badania dowodzą, że koniczyna łąkowa jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym środkiem, który można stosować do leczenia schorzeń skóry u dzieci. Stosuje się ją do leczenia ran, które nie chcą się goić. Jest używana także w leczeniu oparzeń, a za racji swojego działania przeciwświądowego także do leczenia świądu skóry.
Powyżej przedstawiliśmy najskuteczniejsze domowe sposoby na przyspieszenie gojenia się ran. Większość z tych produktów można z powodzeniem znaleźć w każdym domu. Dzięki ich zastosowaniu rany goją się znacznie szybciej i blizny stają się mniejsze i mniej widoczne. Jeśli chcemy szybko wyleczyć ranę, warto skorzystać z któregoś z powyższych sposobów.
Nie tylko domowe sposoby
Aby szybciej wyleczyć ranę, nie musimy stosować tylko domowych metod. Możemy także użyć suplementów diety, które zawierają:
- tlenek cynku,
- witaminę A,
- witaminę E,
- witaminę C,
- kwas hialuronowy,
czyli substancje, które odpowiadają za szybszą regenerację naskórka. Sprawiają one, że krew przepływa sprawniej w drobnych naczynkach. Na dodatek zwiększają liczbę leukocytów, które pojawiają się w miejscu zranienia.
Jeśli nie mamy w domu liści aloesu, mniszka lekarskiego, babki lancetowatej to z możemy skorzystać z ogólnodostępnych produktów. Można użyć produktów zawierających aloes, mniszek lekarski, babkę lancetowatą. Można też użyć soku z aloesu. Wszystko to sprawi, że rana będzie goiła się zdecydowanie szybciej.
Trzeba też pamiętać o tym, aby zawsze dbać o blizny, które mogą pozostać po leczeniu ran. Szczególnie ważne jest to, aby nigdy nie opalać blizn i zawsze chronić je przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Zimą natomiast nie można dopuścić do ich przemrożenia!
Są tez rany, których jednak nie tak łatwo się pozbyć. W momencie, gdy tradycyjne sposoby już nie działają można się zwrócić do specjalisty. Wiem, że są już teraz metody, które wykonuje lekarz, które mają pomagać gojeniu naprawdę trudnych ran. Ja znalazłam akurat coś takiego w jednej z firm, ale pewnie jest tego więcej. Można poszukać w internecie i poczytać na czym to dokładnie polega, żeby się zorientować co i jak.
Szybsze gojenie ran jest ważne nie tylko ze względu na estetykę ale i na zdrowie. Nikt nie lubi kiedy rany w blizny się zmieniają i dlatego ważne jest to by szybko rany się goiły bo wtedy się blizny nie robią raczej.
Babka lancetowata sprawdza się w leczeniu ran. Ja miałam na ręce po jakimś strupie i ona zejść nie chciała. Wystarczyło kilka dni stosować okłady z babki i rana goić się zaczęła. Teraz śladu nie ma.