Najlepsze metody na katar
Nie ma chyba nikogo, kto lubi katar. Katar, czyli kichanie, zatkany nos, problemy z oddychaniem, to zdecydowanie coś, czego każdy chce się szybko pozbyć. Aby to zrobić warto sięgnąć po najlepsze metody na katar, by jak najszybciej się go pozbyć. Na szczęście leczenie kataru nie jest trudne i w większości przypadków, aby to zrobić, wystarczą domowe sposoby na katar.
Jak można zarazić się katarem?
Zarażenie katarem jest bardzo proste. Wystarczy tylko, że organizm będzie delikatnie osłabiony, a w tramwaju, na ulicy, w pracy, szkole, domy ktoś będzie kichał. W takiej sytuacji może w prosty sposób dojść do zarażenia katarem. Dzieje się tak dlatego, gdyż katarem zarażamy się drogą kropelkową. Czyli aby zminimalizować zarażenie się katarem, najlepiej unikać kichających osób. Nie zawsze jest to możliwe.
Czym jest katar?
Katar jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Przenoszony jest drogą kropelkową. Jest objawem zapalenia błon śluzowych. Jest chorobą wirusową, gdyż za jego powstawanie najczęściej odpowiadają właśnie wirusy. W okresie wiosna – jesień, są to rhinowirusy. W okresie zimowym są to coronawirusy, natomiast przez cały rok za powstawanie kataru odpowiadają adenowirusy.
UWAGA! Pomimo, że w większości przypadków za katarem stoją wirusy, to czasem za katar odpowiadają także bakterie i za jego wywołanie odpowiada zakażenie bakteryjne.
Pomimo, że zasadniczo katar jest niegroźny i mając katar możemy normalnie funkcjonować, to wszyscy wiedzą, że jest bardzo uciążliwy. Musimy co chwilę sięgać po chusteczki, wydmuchiwać nos, mamy trudności z oddychaniem itd.
Jak leczyć katar?
Jeśli zastanawiacie się nad tym jak wyleczyć katar, to za chwilę poznacie na to odpowiedź. Często chorzy zastanawiają się nad tym ile trwa katar? Katar może trwać od 3 do 7 dni. Czasem może trwać nawet dwa tygodnie, więc nie warto go bagatelizować. Jeśli natomiast katar trwa ciągle, czyli jest to katar przewlekły, wtedy najlepiej udać się do lekarza. Najpierw do lekarza rodzinnego, a później, ze skierowaniem, do laryngologa.
Najlepsze metody na katar
Najlepszą metodą na katar jest zapobieganie jego powstawania. Możemy to zrobić przez wzmocnienie odporności organizmu lub unikanie osób chorych. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto znać skuteczne sposoby na katar. Kiedy już dopadnie nas katar, musimy działać objawowo i skupić się na łagodzeniu jego skutków.
Aby szybko pozbyć się kataru, warto pamiętać o:
- Systematycznym wydmuchiwaniu nosa i niepowstrzymywaniu się od kichania. Wydmuchiwanie i kichanie sprzyja bowiem usunięciu wirusów z nosa. Częste wydmuchiwanie nosa pomaga też pozbyć się zalegającej wydzieliny i ułatwia oddychanie.
- Ciepłej kąpieli lub prysznicu. Zwłaszcza po powrocie do domu i w momencie, kiedy mieliśmy styczność z osobą chorą. Także, kiedy jesteśmy przemoczeni i przemarznięci warto zdecydować się na ciepłą kąpiel. Kiedy natomiast zauważymy u siebie pierwsze objawy kataru najlepsza jest kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego, miętowego lub eukaliptusowego.
- Stosowaniu inhalacji z ziół i olejków eterycznych. Idealne na katar są inhalacje z olejku miętowego, lub eukaliptusowego. Warto też do inhalacji zastosować rumianek, którego właściwości zdrowotne bywają niedoceniane. Inhalacje na katar udrażniają nos, powodują zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, ułatwiają oddychanie, ogrzewają górne drogi oddechowe.
- Spożywaniu dużej ilość płynów, aby odpowiednio nawodnić organizm. Warto pić herbatę z sokiem malinowym, cytryną, miodem. Ale w takim przypadku należy pamiętać, aby była to letnia herbata. Aby sok malinowy, cytrynę, miód dodawać do letniej herbaty. W przeciwnym wypadku utracimy ich zdrowotne właściwości.
- Spożywaniu dużej ilości czosnku i natki pietruszki. Natka pietruszki bogata jest bowiem w witaminę C.
- Stosowaniu naturalnych środków antywirusowych, antybakteryjnych i wzmacniających. Doskonałym przykładem idealnego wręcz środka na katar i przeziębienie jest kupny lub domowy sok z czarnego bzu. Ma on bardzo szerokie działanie i pomaga zwalczać katar. Na dodatek ma bardzo przyjemny smak. Kto powiedział, że zdrowe rzeczy nie mogą być smaczne?
- Stosowaniu zwiększonych dawek witaminy C. Czy poprzez spożywanie produktów bogatych w tą witaminę (dzika róża, kapusta kiszona, natka pietruszki, owoce cytrusowe), czy przez jej suplementację. Witamina C odpowiada za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Wzmacnia więc naczynia krwionośne błony śluzowej nosa. Czyli pośrednio pomaga walczyć z katarem.
- Rozważnym używaniu tabletek lub kropli na katar. Zwłaszcza, kiedy katar jest bardzo intensywny i dokuczliwy. Ale należy pamiętać, że używanie takich środków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy przestaniemy wydmuchiwać nos, gdyż nie będzie gromadziła się w nim wydzielina, wtedy nie będziemy pozbywali się z naszego organizmu wirusów, które odpowiadają za katar. Więc stosowanie takich środków na katar powinno być rozważne i najlepiej poprzedzone konsultacją lekarską.
- Pielęgnacji nosa. Każdy, kto walczył z katarem wie, że częste smarkanie i wycieranie nosa powoduje podrażnienie skóry. Nos jest zaczerwieniony i zaczyna boleć. Aby tego uniknąć należy smarować nos i jego okolice kremem lub maścią. Doskonale do tego celu nadają się maści witaminowe i ochronne.
To są najlepsze metody na katar, które każdy może zastosować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeśli katar staje się coraz bardziej męczący, a jego objawy nie słabną, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza.