Choroby i dolegliwości

Sposoby na nietrzymanie moczu

Należy wiedzieć, że nietrzymanie moczu można wyleczyć. To schorzenie należy do grupy schorzeń wstydliwych i przez to, bardzo często jest nieleczone. Część z osób zmagających się z nietrzymaniem moczu nie mówi o tym nikomu, nawet lekarzowi podczas wizyty. To błąd, gdyż leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne i niemal każdy, kto się z nim zmaga, może się go w stosunkowo prosty sposób pozbyć. To sprawia, że komfort życie drastycznie się zwiększa. Trzeba tylko sięgnąć po pomoc i nie wstydzić się tego schorzenia. To choroba jak każda inna i można z powodzeniem ją leczyć.

Czy można skutecznie wyleczyć nietrzymanie moczu?

W ogromnej większości przypadków nietrzymanie moczu można wyleczyć w bardzo prosty sposób. To naprawdę niesamowite jak niewiele czasem trzeba, aby NTM wyleczyć. Co to jest NTM? To nic innego jak nietrzymanie moczu. I można je wyleczyć w prosty sposób. Wystarczy tylko, w wielu przypadkach, wzmocnić mięśnie brzucha i mięśnie kegla. Ale oczywiście nie zawsze. Czasem w procesie leczenia niezbędna są inne sposoby leczenia i trzeba sięgnąć nawet po leczenie operacyjne. Niezależnie od tego, przed przystąpieniem do terapii warto udać się do lekarza, aby to właśnie on, określił jaki jest najlepszy sposób leczenia. Może się okazać, że wystarczy wzmocnienie mięśni, ale może zajść potrzeba, aby wspomóc się leczeniem farmakologicznym. Można też sięgnąć po fizjoterapię, która jest niezwykle skuteczna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich pacjentów, niezależnie od ich wieku.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

W przypadku, kiedy zmagamy się z nietrzymaniem moczu najlepiej udać się do lekarza, by zasięgnąć porady. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy na już może się umówić na wizytę i czasem trzeba sięgnąć po domowe sposoby, które pozwolą wyleczyć NTM. Domowe sposoby są też dobre jako profilaktyka, bo nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że jednym z podstawowych domowych sposobów na nietrzymanie moczu jest dieta. Można odnieść wrażenie, że dieta to cudowny sposób na wszystkie schorzenia. Coś w tym jest. Odpowiednia dieta pomaga bowiem w leczeniu wielu schorzeń. Chcąc nie narazić się na problemy z trzymaniem moczu warto zadbać o odpowiednią wagę. Czyli należy walczyć z nadwagą i otyłością. Warto też unikać pokarmów, które zostały bardzo przetworzone. Trzeba też unikać wszelkiego rodzaju potraw, które mogą powodować zaparcia. Zaparcia bowiem mogę rozluźniać mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do problemów z utrzymaniem moczu.

Dieta na nietrzymanie moczu

Dieta powinna być bogata w produkty zawierające magnez i witaminę D. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz płynów zawierających duże ilości kofeiny. Alkohol i kofeina bardzo często podrażniają pęcherz moczowy, co może stymulować mięśnie i prowadzić do problemów z utrzymaniem moczu.

Jeśli chodzi o dietę, to warto do niej wprowadzić żurawinę. Żurawina, pod wszystkimi postaciami, jest doskonałym sposobem na walkę z nietrzymaniem moczu. Żurawina ochrania bowiem nabłonek dróg moczowych. Ma też działanie przeciwzapalne i chroni przed pojawieniem się kamicy nerkowej. Żurawina jest nie do przeceniania, jeśli chodzi o leczeni i profilaktykę dróg moczowych. Warto więc spożywać świeżą, suszoną, mrożoną żurawinę. Pić sok z żurawiny i jeść różne jej przetwory.

Można też sięgnąć po zioła i napary z pokrzywy lub mniszka lekarskiego. Są one niezwykle skuteczne w leczeniu problemów związanych z nietrzymaniem moczu. Doskonale sprawdzają się też napary z kopru włoskiego, liści malin, czy liści borówki. Są one skuteczne jako profilaktyka, a czasem przyspieszają i wspomagają leczenie łagodnych objawów tego schorzenia.

Odpowiednia higiena

Jeśli mowa o profilaktyce w leczeniu nietrzymania moczu, nie można wspomnieć o zachowaniu odpowiedniej higieny. Poprzez dbanie o higienę intymną, można zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia dróg moczowych. Tutaj pomocne są wszelkiego rodzaju płyny i środki do higieny intymnej.

Na dodatek warto zadbać o odpowiednią bieliznę. Nie tylko wykonaną z naturalnych materiałów, ale i odpowiednio dopasowaną. Zbyt ciasna bielizna może być przyczyną pojawienia się problemów z układem moczowym. Co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się nietrzymania moczu.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

To już jest chyba powszechną wiedzą, że doskonałym sposobem na walkę z nietrzymaniem moczu są ćwiczenia. Warto oczywiście postawić na ćwiczenia ogólnorozwojowe, które zwiększają wydolność całego organizmu i wzmacniają odporność. Jeśli jednak zależy nam na profilaktyce i leczeniu nietrzymania moczu, wtedy szczególny nacisk należy położyć na ćwiczenia mięśni Kegla. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe oddawanie moczu.

Czy jest jakaś cudowna mikstura na nietrzymanie moczu?

Wiele osób szuka cudownych środków na leczenie nietrzymania moczu. Zastanawiają się, czy jest jakaś cudowna mikstura na nietrzymanie moczu? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, jak może się wydawać. Jeśli chodzi o profilaktykę, to taką miksturą będzie na pewno sok z żurawiny. Podobnie ma się we wspomaganiu leczenia, kiedy to żurawina jest bardzo pomocna. Ale w większości przypadków, żadna mikstura nie zastąpi konsultacji lekarskich.

Przyczyny popuszczania moczu

Przyczyn nietrzymania i popuszczania moczu jest sporo. Główną przyczyną pojawienia się tego wstydliwego, w mniemaniu niektórych schorzenia, jest wiek oraz osłabienie mięśni Kegla. Jednak są też inne przyczyny, pośrednio i często bezpośrednio, związane z wiekiem i osłabieniem mięśni Kegla. Można do nich zaliczyć:

 • Przebyte ciąże.
 • Porody.
 • Operacje w dolnych partiach jamy brzusznej.
 • Przerost gruczołu krokowego.
 • Menopauza.
 • Otyłość.
 • Choroby neurologiczne.
 • Częste i męczące zaparcia.
 • Nieodpowiednia dieta bogata w produkty bardzo przetworzone.
 • Nadmiar spożywania alkoholu i produktów bogatych w kofeinę.
 • Palenie papierosów.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Chcąc nie dopuścić do pojawienia się problemów z trzymaniem moczu, warto wzmocnić mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia mięśni kegla, czyli ćwiczenia mięśni dna miednicy są bardzo korzystne dla organizmu. Dzięki tym ćwiczeniom, wzmacniają się mięśnie i możemy uniknąć, a nawet wyleczyć problemy z nietrzymaniem moczu. Warto sięgnąć po sprawdzone ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na cały organizm.

Jak widać, z nietrzymaniem moczu może zmagać się niemal każdy. Wraz z wiekiem, szansa na zachorowanie znacznie się zwiększa. Dlatego warto wdrożyć działania profilaktyczne. Zadbać o swoje zdrowie i kondycję całego ciała. Wtedy jest szansa, że to schorzenie nie będzie naszym udziałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *